Köpeklerde medetomidin-ketamin-atipamezol anestezisinin hematolojik ve biyokimyasal parametrelere olan etkileri
The effects of medetomidine-ketamine-atipamezole anaesthesia on haematologic and biochemical parameters of dogs
- Tez No: 203272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Veteriner Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, medetomidin-ketaminin-atipamezol anestezi protokolünün köpeklerin hemotolojik ve biyokimyasal parametrelere olan etkilerinin belirlenmesi ve elde edilen bulgular ışığında bu anestezi protokolünün küçük hayvan hekimliğinde kullanımının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, ortalama 33.2±3.30 kg ağırlığında 12 köpek kullanıldı. On iki saat açlığı takiben köpeklere 30 µg/kg im medetomidin (Medetomidine, Domitor, Pfizer, Finlandiya) uygulanmıştır. Medetomidin enjeksiyonundan 10 dakika sonra 10 mg/kg im ketamin (Ketamine hydrochlorid, Alfamine, Ege Vet, İzmir) uygulaması yapılmıştır. Medetomidin uygulamasından 60 dakika sonra 120 µg/kg im atipamezol (Atipamezole, Antisedan, Pfizer, Finlandiya) verilerek anestezi sonlandırılmıştır. Anestezinin 0., 30. ve 60. dakikaları ile 12. ve 24. saatlerinde sol Vena cephalica antebrachiden alınan kan örneklerinin hematolojik ve biyokimyasal parametreler yönünden analizleri gerçekleştirilmiştir. Lökosit (WBC), eritrosit (RBC), hemoglobin (HGB), hematokrit (HCT) değerleri ve serum aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), kreatin kinaz (CK) ve amilaz aktiviteleri ile kan üre azotu (BUN) ve glikoz düzeylerinde önemli değişiklikler saptanmıştır. Anestezinin 12. ve 24. saatlerinde serum CK aktivitesi, 0. dakikadaki ölçümlerden yüksek bulunmuştur. Kreatin kinaz aktivitesi dışında tüm parametreler 24. saatte 0. dakika değerlerine dönmüştür. Anestezi protokolü trombosit, alkali fosfataz ve gama-glutamiltranspeptidaz aktiviteleri ile kreatinin düzeyini ise etkilememiştir. Sonuç olarak, medetomidin-ketamin-atipamezol anestezi protokolünün bazı hemotolojik ve biyokimyasal parametrelerde değişikliklere yol açtığı belirlenmiştir. Ancak, bu değişiklikler köpekler için bildirilen referans değerler aralığında olduğundan bu anestezi protokolünün güvenle ve kolaylıkla küçük hayvan hekimliğinde kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of medetomidine-ketamine-atipamezole anaesthesia protocol on haematologic and biochemical parameters of dogs, and to evalute the use of this anaestesia protocol in small animall practice in the light of the obtained findings. In this experimental study, 12 dogs, weighing 33.2±3.30 kg, were used. Medetomidine (Domitor, Pfizer, Finland), at a dose of 30 µg/kg, was administrated via im route to the dogs following 12 hours fasting. After 10 minutes of medetomidine injection, 10 mg/kg ketamine (Ketamine hydrochlorid, Alfamine, Ege Vet, İzmir) was injected intramuscularly. Anaesthesia was ceased by administration of 120 µg/kg im atipamezol (Antisedan, Pfizer, Finland) via im route after 60 minutes of medetomidine application. Blood samples were collected from the left V. cephalica antebrachi at 0., 30. and 60. minutes and 12. and 24. hours of anaesthesia for the analyses of haematologic and biochemical parameters. Significant changes were determined in red blood cells (RBC), white blood cells (WBC) hematocrit (HCT) values and serum aspartateaminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), creatine kinase (CK) and amylase activities and blood urea nitrogen (BUN) and glucose levels. Serum CK activity at 12. and 24. hours were found to be higher than the activity measured at 0. minute. At the 24. hours, the levels of all parameters, except CK activity, were returned to the baseline (0. minute) levels. The anaesthesia protocol had no effect on thrombocyte, alkaline phosphatase, gamma-glutamyltranspeptidase activities and creatinine level. In conclusion, medetomidine-ketamine-atipamezole anaesthesia protocol caused changes in some haematologic and biochemical parameters. However, these changes were within the referance range for dogs, thus this anaesthesia protocol can be used safely and easyly in small animal practice.