İlaç yapımında kullanılan bazı aromatik bileşiklerin potansiyometrik yöntemle asitlik sabitlerinin tayini
Determination of protonation constants of some cyclical aromatic compounds which use drug usage by potentiometry
- Tez No: 203290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ SARI, DOÇ. DR. İBRAHİM NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmada, literatürde asitlik sabitlerinin belirlenmesiyle ilgili hiçbir potansiyometrik çalışmaya rastlanmamış olan aromatik halkalı ilaç aktif maddelerinden montelukast sodyum ve levodropropizine ile yeni sentezlenen 2-amino-3-{[2-nitro-1-(3-nitrofenil)propil]sulfanil}propionik asit'in asitlik sabitleri tayin edilmiştir.Asitlik sabitlerinin potansiyometrik yöntemle belirlenmesi için 0.11 M (NaClO4) iyonik kuvvette, 25±10C'de ve çözeltiden azot geçirilerek gerçekleştirilmiş olan deneysel çalışmalarda titrant olarak 0,1000 M Titrisol® NaOH kullanılmıştır. Hesaplamalarda IRVING ve ROSSOTTI yöntemi kullanılmıştır.Çalışmalarda her bir bileşiğin asitlik sabitlerinin bulunabilmesi için gerekli çözücü ortamı ve konsantrasyonların belirlenmesi amacıyla çözücü sistemi ve madde konsantrasyonlarına ilişkin taramalar gerçekleştirilmiştir. Montelukast sodyumun asitlik sabiti pKa1 = 3,23±0,13 ve pKa2=6,17±0,28 olarak bulunmuştur. Levodropizine'nin asitlik sabitleri pKa1=7,12 ± 0,50 ve pKa2=10,58±0,25 olarak belirlenmiştir. 2-Amino-3-{[2-nitro-1-(3-nitrofenil)propil] sulfanil}propionik asit için ise pKa1=2,47 ± 0,26, pKa2=7,48 ± 0,09 ve pKa3=8,86 ± 0,36 olmak üzere üç asitlik sabiti belirlenmiştir. Her bir bileşik için pH'a bağlı tür dağılımları hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, sözkonusu etken maddelerin vücuda verildiğinde farmakokinetik davranışlarının tahmin edilmesi, ayrıca miktar tayinleri yapılırken çeşitli pH'larda ortaya çıkan türler hakkındaki bilginin kullanılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the acidity constants of the drug active materials with aromatic rings, montelukast sodium and levodropropizine, and newly synthesized drug candidate 2-amino-3-{[2-nitro-1-(3-nitrophenyl)propyl]sulfanyl}propionic acid, on which no potentiometric study exists in literature, were determined.To determine the acidity constants using potentiometric method; 0.1000 M Titrisol® NaOH was used in the experimental studies which were performed at 0.11 M (NaClO4) ionic force and 25±10C temperature, under nitrogen. IRVING and ROSSOTTI method was used during calculations.In order to optimize the solvent system and the concentrations of the compounds to determine the acidity constants, the solvent systems and the concentrations of the compounds were scanned.The acidity constants were determined as; pKa1 = 3.23±0.13 and pKa2=6.17±0.28 for montelukast sodium, pKa1=7.12±0.50 and pKa2=10.58±0.25 for levodropropizine. Three constants were determined for 2-amino-3-{[2-nitro-1-(3-nitrophenyl)propyl]sulfanyl} propionic acid, which were pKa1=2.47±0.26, pKa2=7.48±0.09 and pKa3=8.86±0.36, in order. The distribution of the species at various pH values were determined for each compound.The results of the study carry importance from the point of the estimation of their pharmacokinetic behaviour and performing quantification studies using the information about the species that appear in various pH values