Kuzuların beyaz kas hastalığına bağlı kalp kası hasarının teşhisinde kardiyak troponın-ı ve troponın-t kitlerinin kullanımı
The use of cardiac troponin-i and troponin-t kits in the diagnosis of myocardial degeneration due to white muscle disease in lambs
- Tez No: 203291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı insan hekimliğinde kullanılan kardiyak Troponin-I ve kardiyak Troponin-T immünokromatografik test kitlerinin kuzuların beyaz kas hastalığında (BKH) şekillenen miyokardiyal dejenerasyonların teşhisinde kullanılabilirliğini belirlemekti. Bu amaçla, ortalama yaşları 3.1±1.7 haftalık olan akut BKH'li 20 adet kangal ırkı kuzu ve ortalama yaşları 3.6± 1.8 haftalık 10 adet aynı ırktan sağlıklı kuzu kontrol için kullanıldı. Rutin klinik muayeneler sonucu akut BKH görülen kuzularda, troponin analizleri ve nekropsileri gerçekleştirildi. Sağlıklı kuzulardan cTn-I ve cTn-T tahlilleri için kan numuneleri alındı. Tropt Sensitive Rapid Assay (Roche-Almanya) testi ile kardiyak Tn-T tespit edildi. Kardiyak Tn-I testleri, hayvan serumlarında immünokromatografik cTn I kitleri (Veda. Lab-Fransa) kullanılarak yapıldı. Ayrıca, kuzulara uygulanan klinik tedavilerinden önce toplanan kan serumu numunelerinde, bir spektrofotometrik analizatör kullanılarak Kreatin kinaz-MB (CK-MB), aspartat amino transferaz (AST) ve laktat dehidrogenaz (LDH) aktiviteleri belirlendi. Kardiyak Tn-I ve cTn-T testleri BKH'li yalnızca beş kuzuda pozitif çıkarken, sağlıklı kuzulardan alınan kan numunelerinde negatif çıktı. Beyaz kas hastalıklı 5 kuzuda görülen nekropsi bulgularında, kardiyak ve iskelet kaslarının kireç beyazı lezyonlar tarafından farklı ölçülerde etkinlendikleri gözlemlendi. Hasta kuzularda CK-MB, LDH ve AST enzim aktiviteleri, sırasıyla 216,2±33,8 IU/L, 717,7±657,5 IU/L ve 126,4±83,3 IU/L olarak bulundu. Aynı parametreler sağlıklı kuzularda daha düşüktü ve sırasıyla 171,2±60,6 IU/L, 513,2±210,6 IU/L ve 59,2±21,1 IU/L bulundu. Buna ek olarak, cTn pozitif vakalarda (n=5) bu parametreler sırasıyla 490,5±167,7 U/L, 3804,1±2700,3 U/L ve 734,5±226,2 IU/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the value of human cTn-I and cTn-T immunochromatographic strip kits in the diagnosis of myocardial degeneration due to White musle disease (WMD) in lambs. For this purpose, 20 lambs with acute WMD, mean age 3.1±1.7 weeks old and 10 clinically healthy lambs, mean age 3.6± 1.8 weeks old were used. Routine clinical examinations, troponin analyses and necropsy were performed in the lambs with acute WMD. Only blood samples were collected from healthy lambs for cTn-I and cTn-T assays. Cardiac Tn-T was determined by Tropt Sensitive Rapid Assay (Roche-Germany). Cardiac Tn-I tests was carried out using Immunochromatographic cTn I kits (Veda. Lab-France) in serum of the animals. Also before the clinical treatment of the lambs and the analysis of the obtained blood serum samples Creatine kinase-MB (CK-MB), Aspartate amino transferase (AST) and lactate dehydrogenase (LDH) activities were detected by the use of a spectrophotometric analyzer. Cardiac Tn-I and cTn-T tests were determined as positive in the only five lambs with WMD, but these tests were negative in blood samples collected from healthy lambs. In necropsy findings of the 5 lambs with WMD, the cardiac and skeletal muscles were observed to be affected in varying degrees by chalky white lesions. Mean CK-MB, LDH and AST enzyme activities were found as 216.2±33.8 U/L, 717.7±657.5 U/L and 126.4±83.3 U/L respectively in lambs with WMD. Same parameters were mean 171.2±60.6 U/L, 513.2±210.6 U/L and 59.2±21.1 U/L in healthy lambs, respectively. Additionally these parameters were determined as 490.5±167.7 U/L, 3804.1±2700.3 U/L and 734.5±226.2 U/L in cTn positive cases (n=5) respectively.