Respiratuvar distres sendromlu prematüre bebeklerde sitokin, kompleman düzeylerinin ve akut faz reaktanlarının rds şiddeti, ventilatör ilişkili pnömoni ve mekanik ventilasyon yöntemi ile ilişkisi
Correlations of cytokines, complement levels and acute phase reactants in preterm infants with respiratory disstress syndrome with disease severity, development of ventilator associated pneumonia and type of ventilation
  1. Tez No: 203298
  2. Yazar: SEVGİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT NARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Trakeal aspirasyon sıvısındaki IL-4, IL-8, IL-10, IL-13, C3, C4, CRP ve prokalsitonin düzeylerinin RDS şiddeti, ventilatör ilişkili pnömoni ve mekanik ventilasyon yöntemi ile ilişkisi araştırmakGereç ve Yöntem: Çalışmaya gestasyon yaşı 32 haftanın ve doğum ağırlığı 1500 g'ın altında RDS'li prematüre bebekler alındı. Toplam 38 prematüre bebekten mekanik ventilasyonları süresince yaşamın 1, 3, 7. günlerinde trakeal aspirasyon sıvısı alındı. Yirmibeş hastaya CV, onüç hastaya HFOV uygulandı. Onbir hastada VİP gelişti. VİP gelişmeyen 27 hastanın mekanik ventilasyon yöntemleri arasında karşılaştırma yapıldı.Bulgular: Yedinci gündeki IL-4 düzeyi, VİP gelişen grupta anlamlı derecede düşük bulundu (p ? 0,05). HFOV ve CV uygulanan gruplarda IL-4 düzeyi benzer seyir gösterdi.VİP gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında ve mekanik ventilasyon yöntemleri arasında IL-8 açısından istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p ? 0,05).IL-10 düzeyi, yaşamın 3.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the correlations between levels of cytokines (IL-4, IL-8, IL-10, IL-13), complements (C3, C4) and acute phase reactants (CRP, procalcitonin) in tracheal aspirate samples with severity of RDS, type of ventilation and risk for development of ventilator associated pneumonia.Material-methods: Thirty eight infants at less than 32 weeks of gestation and birth weight lower 1500 gr with RDS were enrolled in the study. Tracheal aspirate samples were collected on 1, 3. and 7. days of life during mechanical ventilation. Twenty five patients received HFOV whereas 13 patients underwent CV. Ventilator associated pneumonia occured in 11 patients. Mechanical ventilation methods were compared in 27 patients without VİP.Results: IL-4 levels were statistically lower in VİP group compared to non-VİP group on the 7th day of life (p ? 0,05).