Serebral palsili çocuklarda ayak deformitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of foot deformites in cerebral palsy children
- Tez No: 455279
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Serebral palsili çocuklarda ayak deformiteleri, motor fonksiyon, spastisite, ambulasyon ve denge düzeylerini araştırmayı planladığımız bu çalışmaya yaşları 2-18 yıl arasında değişen, 20 hemiplejik, 20 diplejik, 20 paraplejik ve 20 kuadriplejik toplam 80 serebral palsili çocuk alındı. Katılımcıların sosyodemografik verileri, botulinum toksin enjeksiyonu ve cerrahi girişim öyküsü, ayak deformitesi varlığı, dağılımı ve şiddeti kayıt edildi. Motor fonksiyonlar Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (KMFÖ) ve Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sisteminin Genişletilmiş ve Yeniden Düzenlenmiş Şekli (KMFSS) ile, spastisite şiddeti Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile, denge Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve ambulasyon düzeyi Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması (FAS) ile değerlendirildi. SP tipine göre oluşturulan gruplar arasında; yaş, cinsiyet dağılımı, botulinum toksin enjeksiyonu ve cerrahi girişim öyküsü açısından anlamlı bir fark bulunmadı. (p>0,05). Gruplar 1.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Foot Deformites in Cerebral Palsy Children A total of 80 cerebral palsy children with 20 hemiplegic, 20 diplegic, 20 paraplegic and 20 quadriplegic children aged between 2 and 18 years were included in this study which we planned to investigate foot deformities, motor function, spasticity, ambulance and balance levels in children with CP. Sociodemographic characteristics of participants, history of botulinum toxin injection and surgical intervention, presence, distribution and severity of foot deformities were recorded. Motor functions were evaluated by Gross Motor Function Measurement (GMFM) and Gross Motor Function Classification System (GMFCS), spasticity severity was assessed by Modified Ashworth Scale (MAS), balance by Berg Balance Scale (BBS) and ambulation level by Functional Ambulation Category (FAC). There were no difference among the groups, formed according to CP type, in terms of age, gender distribution, botulinum toxin injection, and surgical intervention (p >0,05).