Roma III kriterlerine göre tanı alan fonksiyonel dispepsili hastalarda gastrik inflamasyonun özellikleri
Characteristics of gastric inflammation in patients diagnosed as functional dyspepsia with rome III criteria
- Tez No: 203340
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAN SONGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Fonksiyonel dispepsi, gelişiminde çeşitli patofizyolojik mekanizmaların rol oynadığı, birbirinden farklı semptom kompleksleri ile karakterize klinik bir sendromdur. Roma III komitesi fonksiyonel dispepsi hastalarını epigastrik ağrı sendromu (EPS) ve postprandial rahatsızlık sendromu (PDS) olmak üzere iki alt kategoride incelemeyi önermiştir. Bu çalışmanın amacı, EPS ve PDS alt kategorileri ile mide mukozasındaki histopatolojik değişiklikler arasındaki ilişkiyi araştırmaktı.Roma III kriterlerine göre fonksiyonel dispepsi tanısı konan 50 hasta (41 kadın, 9 erkek; yaş ortalaması 38,0+/- 9,6) çalışmaya alındı. Mide mukozasındaki histolojik değişiklikler revize edilmiş Sydney sistemine göre değerlendirildi. Klinik olarak semptomlar günlük aktiviteyi etkilemesine göre dörtlü skalada derecelendirildi.Roma III kriterlerine göre 13 hasta EPS ve 14'ü PDS tanı aldı. 23 olguyu EPS ve PDS'nin örtüştüğü hastalar oluşturdu. Gruplar arasında Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu sıklığı ve mide mukozasındaki histopatolojik değişiklikler bakımından farklılık yoktu. Genel grupta H. pylori sıklığı %90 idi. Tüm hastalarda kronik gastrit vardı ve 36 (%72) olguda kronik gastrit aktif idi. H.
Özet (Çeviri)
Functional dyspepsia is a clinical syndrome characterized by several symptom complexes including various pathophysiological mechanisms in its etiology. Rome III committee proposed to define functional dyspepsia at two categories as epigastric pain syndrome (EPS) and postprandial discomfort syndrome (PDS). The aim of this study was to investigate the association between subcategories of functional dyspepsia and histopathological changes in gastric mucosa.50 patients (41 females, 9 males; mean age 38,0+/-9,6) diagnosed as functional dyspepsia with Rome III criteria were included into the study. Histological changes in gastric mucosa were evaluated with the updated Sydney System. Clinically, symptoms were graded according to their effects on daily activities according to a four-point scale.13 patients were diagnosed with Rome III criteria as EPS, 14 patients as PDS and 23 patients as overlap with EPS and PDS. There were no differences between groups in the prevalence of Helicobacter pylori (H. pylori) infection and the histopathological changes in gastric mucosa. In overall group frequency of H. pylori infection was 90%. All patients had chronic gastritis and in 36 cases (72%) chronic gastritis were active. Density of H.