Kronik hepatit B enfeksiyonlu olgular ve asemptomatik hepatit B taşıyıcıları ile MHC class-2 moleküllerinin ilişkisi
The association of MHC class 2 molechules with chronic hepatitis B infected cases and asymptomatic hepatitis B porters.
- Tez No: 203359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kronik hepatit B enfeksiyonu tüm dünyada 400 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Hepatit B virüsü asemptomatik hepatit, akut hepatit, kronik hepatit, siroz, hepatoselüler kanser gibi farklı klinik tablolara neden olabilir. Bu klinik durumların çeşitliliği muhtemelen virüsün kendi özelliklerine, konağın imünolojik faktörlerine ve genetik faktörlerine dayanmaktadır.Bu çalışmada, toplumumuzdaki kronik hepatit B hastaları ve asemptomatik hepatit B taşıyıcılarda MHC class-2 tiplendirilmesi yapılarak, belirlenen MHC class 2 tipinin hastalık seyri ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı.Çalışmaya, 48 kronik hepatit B hastası ile 46 asemptomatik hepatit B taşıyıcısı alındı. DNA'lar uygun oligonükleotid kullanarak PCR ile çoğaltıldı. Ardından agaroz jel elektroforez tekniği uygulanarak oluşan PCR ürünleri UV transilluminatör yardımıyla görüntülendi. Jel üzerinde görüntülenen bantların uzunluklarından yararlanılarak genotipleme yapıldı. HLA-DRB1, HLA-DQA1, HLA-DQB1 allelerindeki polimorfizm izlendi. Çalışma hem allel hem de genotip bazında yapıldı.Allel bazında yapılan çalışmaya göre; HLA-DRB1*11 ve HLA-DQA1*03 allelleri taşıyan bireylerin daha çok taşıyıcı grupta bulunduğu, HLA-DQB1*01 alleli taşıyan bireylerin ise kronik hepatitli grupta yer aldığı gözlendi.Genotip bazında yapılan çalışmaya göre; HLA-DRB1*1415 ve HLA-DQB1*0101 genotipi taşıyan bireylerde hastalığın kronikleşme oranının daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The Association of MHC Class 2 Molechules with Chronic Hepatitis B Infected Cases and Asymptomatic Hepatitis B Porters.Chronic hepatitis B infection affects over 4 million people all over the world. Hepatitis B virus can cause various clinical conditions such as asymptomatic hepatitis, acute hepatitis, chronic hepatitis, cirrhosis, hepatocellular cancer. The variety of these clinical conditions depend on generally its own virological features, the hosts immunological factors and genetical factors.In this study, we aimed to classify MHC Class 2 of chronic hepatitis B cases and asymptomatic hepatitis B porters in our population and to asses the prognosis of disease according to MHC Class 2 type in early stage.48 chronic hepatitis B cases and 46 asymptomatic hepatitis B porters participiated in this study. DNAs have been amplified by polimerase chain reaction by using appropriate oligonucleotides. Then these PCR products have been displayed by agarose gel electrophoresis technique by using UV transullinunator. The polimorphysm of the allels HLA-DRB1, HLA-DQA1, HLA-DQB1 have been observed referring to genotyping based on the lenghts of bands displayed on the gel. The study have been performed on the basis of both allels and genotype.Referring to our study based on allels; among individuals with HLA-DQB1*01 allels, were more likely in porters group whereas among individuals with HLA-DRB1*11 and HLA-DQA1*03 allels, were more likely in chronic disease group.Referring to our study based on genotype; its determined that among individuals with HLA-DRB1*1415 and HLA-DQB1*0101 allels, advancing to chronic disease ratio is higher.