Prenatal santral sinir sistemi anomalisi tespit edilen fetüslerde ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography and magnetic resonance imaging findings in fetuses with prenatal central nervous system anomaly
- Tez No: 728475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, sistematik bir yaklaşımla antenatal ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile saptanabilen çeşitli Santral Sinir Sistemi (SSS) anomalilerin tiplerini, lezyonlara yaklaşımı, her iki tekniğin tanı uyumlarını ve farklılıklarını araştırmaktadır. Bunların yanı sıra obstetrik, neonatal sonuçlar ve kromozom analizi sonuçları da sekonder olarak incelenmektedir. Materyal ve Metot: Bu retrospektif kohort çalışmasına, 2017-2021 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan USG'de izole fetal santral sinir sistemi anomalisi saptanan ve bu endikasyon ile MRG istenen tekil gebeler dahil edildi. Bilgiler hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) ve hastaların medikal kayıtlarından retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: Kriterlerimize uyan toplam 496 hasta bulundu. USG ve MRG vakaların %47'sinde tamamen aynı tanıyı koyarken, vakarın %11.1'inde MRG ek bilgi sağlamış, vakaların %23.2'sinde USG bulgularını azaltmış ve %18.7'sinde tanıyı değiştirmiştir. Alt analizlere bakıldığında USG'de saptanan Korpus Kallosum ve Kavum Septum Pellucidum Anomalileri'nde 18 (31%) hastada MRG bazı USG bulgularını anlamlı olarak azaltırken, 29 (50%) hastada MRG tanıyı değiştirmekteydi. USG'de saptanan Spinal Kord ve Nöral Tüp Defektleri ile Ventrikülomegaliler'de USG ve MRG'de anlamlı sıklıkta benzer bulgular izlendi. Mikrosefali ve Makrosefali grubunda MRG bazı bulguları anlamlı olarak azaltırken, Multipl Anomalilerde MRG anlamlı sıklıkta tanıyı değiştirmekteydi. Posterior Fossa Anomalileri'nde, Orta Hat Anomalileri'nde, Kraniyosinostoz'da, Lumbosakral Teratom'da ve Diğer Anomaliler'de gruplar arasında rakamsal farklılıklar vardı ancak anlamlı düzeyde değildi. Tüm hafta aralıklarında USG ve MRG'nin aynı tanıyı verme oranı yüksek düzeyde idi. Ayrıca MRG'nin ventrikülomegali şiddetine etkisi hakkında rakamsal farklılıklar mevcuttu ancak anlamlı düzeyde değildi. Sonuç: USG SSS taramasında güvenilir bir fetal anomali tarama yöntemi olsa da, özellikle Korpus Kallosum ve Kavum Septum Pellucidum Anomalileri'nde, Mikrosefali ve Makrosefali'de ve Multipl Anomaliler'de MRG tanıyı önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Sonuçlar yeni çalışmaların önünü açmakla birlikte MRG'nin net endikasyonları için randomize kontrollü prospektif ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis study systematically investigates the types of CNS anomalies that can be detected by antenatal ultrasonography (USG) and magnetic resonance imaging (MRI), the approach to lesions, and the diagnostic compatibility and differences of both techniques. In addition to these, obstetric, neonatal outcomes and chromosomal analysis results are also examined secondarily. Material and Method: Single pregnant women who were found to have isolated fetal central nervous system anomaly in USG performed at University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital between 2017-2021 and MRI was requested with this indication were included in this retrospective cohort study. The information was obtained retrospectively from the hospital information management system (HIMS) and the medical records of the patients. Results: A total of 496 patients were found who met our criteria. While USG and MRI made the exact same diagnosis in 47% of the cases, MRI provided additional information in 11.1% of the cases, reduced the USG findings in 23.2% of the cases and changed the diagnosis in 18.7% of the cases. Considering the sub-analyses, in 18 (31%) patients with Corpus Callosum and Cavum Septum Pellucidum Anomalies detected on USG, MRI significantly reduced some USG findings, while MRI changed the diagnosis in 29 (50%) patients. In patients with Spinal Cord and Neural Tube Defects and Ventriculomegaly detected on USG, similar findings were observed with a significant frequency in USG and MRI. While MRI significantly reduced some findings in the Microcephaly and Macrocephaly groups, MRI significantly changed the diagnosis in Multiple Anomalies. There were numerical differences between groups in Posterior Fossa Anomalies, Midline Anomalies, Craniosynostosis, Lumbosacral Teratoma and Other Anomalies, but these differences were not significant. The rate of giving the same diagnosis by USG and MRI was high in all week intervals. In addition, there were numerical differences about the effect of MRI on the severity of ventriculomegaly, but it was not at a significant level. Conclusion: Although USG is a reliable fetal anomaly screening method in CNS screening, MRI can significantly affect the diagnosis, especially in Corpus Callosum and Cavum Septum Pellucidum Anomalies, Microcephaly and Macrocephaly, and Multiple Anomalies. Although the results pave the way for new studies, randomized controlled prospective and multicenter studies are needed for clear indications of MRI.