50 Hz elektromanyetik alan maruziyetinin kalp üzerine anlık etkisi
Momentary effects of 50 Hz electromagnetic exposure on heart functions
  1. Tez No: 203394
  2. Yazar: ONUR ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizyoloji, Kardiyoloji, Electrical and Electronics Engineering, Physiology, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sanayinin gelişmesi ve ekonomik koşulların iyileşmesi, insanların çok sayıda elektrikli alet ve teçhizata sahip olmalarını sağlamıştır. Kullanılan bu cihazlar, yaşantımıza kolaylıklar sağlamasının yanında oluşturdukları elektromanyetik alan (EMA) ile bize zarar vermektedir. 50 Hz bandında EMA oluşturan cihazların fazla olması, bu konuda yapılan çalışmaların önemini artırır.Kalp kasılabilen ve kendi ritmini oluşurabilen bir organdır. Uyarılabilme özelliğinin olması nedeniyle kalbin kasılması ve ritminin EMA ile etkilenmesi olasıdır. Bu çalışmada 50 Hz, 1mT EMA maruziyetinin kalp fonksiyonlarına anlık etkisi araştırılmıştır.Deneyde 20 adet erkek Wistar Albino türü sıçan kullanıldı. EMA grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olarak ikiye ayrıldı. Sıçanlar ksilazin ve ketamin kombinasyonu ile anestezi altına alındıktan sonra Helmholtz bobin düzeneğine yerleştirildi. Anesteziden sonraki 18 ile 24. dakikalar arasında her sıçan için EKG'de DII derivasyonu kaydı alındı. EMA grubunda 20-22. dakikalar arasında bobinler arasında 50 Hz, 1mT EMA oluşturuldu. RR, PR, QT aralıkları, P, R, T genlikleri ile P ve QRS dalga süreleri 18-19, 19-20, 20-21, 21-22, 22-23, 23-24 dakikalar arasında ayrı ayrı incelendi. Ortaya çıkan sonuçlara göre tüm parametrelerde ve tüm zamanlarda iki grup arasında istatistiksel fark yoktu.Daha önce yapılan EMA maruziyet çalışmaları fikir birliğinde değildi ve sonuçları birbirlerinden farklıydı. Bazı çalışmalar EMA'nın kalp aktivitesini etkilediğini göstermişken, yapılan diğer çalışmalar bunu doğrulamamıştı. Yaptığımız çalışmamızda 50 Hz, 1mT EMA maruziyetinin sıçan kalp aktivitesi üzerine etkisinin olmadığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
The evolving of the industry and the improvement of the economic conditions provides humans to get many electrical goods and appliances. These appliances make our life convenient, but, furthermore they harm by making electromagnetic field (EMF). Increament of devices which generates EMF in 50 Hz spectrum, increase importance of these studies in this subject. The heart is a contractile organ and can generate own rhythm. It is possible that the contaction or the rhythm of the heart can be influenced by EMF exposure, becuse of its excitability characterism. In this experiment, momentary effects of 50 Hz, 1mT EMF exposure was studied on the heart function in rat.Experiments were performed with male Wistar Albino and they divided into two groups as EMA group (n=10) and control group (n=10). Rats were placed in Helmholz coil setup after anesthesia with combination of xylazine and ketamine. Records of DII derivation in the ECG was taken from each rats in between 18 and 24. minutes after anesthesia. 50 Hz, 1mT EMF were generated inside the coil in between 20-22. minutes in EMF group. RR, PR, QT intervals, P, R, T amplitudes and P, QRS times were exemined in between 18-19, 19-20, 20-21, 21-22, 22-23, 23-24 minutes. According to results there was no statically differences between two groups at all parameters and all times.Previous EMF exposure studies were not in the same camp and their results were different each other. Some of the studies had shown that EMF effected the heart function but other studies had not confirm them. We showed that 50 Hz, 1mT EMF exposure has no effect on the heart function in rat.