Lise öğrencilerinin öfke düzeyleri ve öfke ifadelerinin incelenmesi
The constant anger and the level of anger in high school students
  1. Tez No: 203414
  2. Yazar: ESRA KANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin öfke düzeyleri ve öfke ifadelerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi.Araştırma İstanbul ilinde bulunan toplam üç okuldan gerekli yazılı izinler alınarak 11.12.2007?20.01.2008 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini, bu liselerde okuyan birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 1072 öğrenci oluşturdu.Veriler, araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan anket formu ile A. Kadir Özer tarafından Türkçeye uyarlanan durumluk sürekli öfke ölçeği kullanılarak toplandı.Veriler, bilgisayar ortamında, Yüzdelik, Oneway Anova, `t've Tukey HDS Testi kullanılarak değerlendirildi. Ölçeğe ilişkin geçerlik güvenilirlik analizinin değerlendirilmesinde Cronbach's alpha katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Constant Anger And The Level Of Anger İn High School StudentsThis study was conducted to determine and identify constant anger and the level of anger in high school students.Research was carried out in three of the high schools located in İstanbul region between 11.12.2007?20.01.2008, taking necessary permissions from official bodies. The scope of the study was made up of first, second, third and fourth year students attending these schools and samplesconsisted of 1072 students who all participated in the investigation on a voluntary basis.The data were collected using a questionnaire prepared by the researcher and constant anger measurement scale modified into Turkish by A. Kadir Özer, and evaluated using Percentage, Oneway Anova, `t?ve Tukey HDS Test in computer. Cronbach?s alpha coefficient method was used in the evaluation of the reliability competency analysis of the scale.