Yoğun bakım hemşirelerinin ölüm hakkındaki düşünceleri ve yaşadıkları anksiyetenin karşılaştırılması
Intensive care unit nurses the idea about death and evaluation of anxiety
  1. Tez No: 203420
  2. Yazar: SİBEL ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma; Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ölüm karşısındaki anksiyete düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Çalışma Şişli Florence Nightingale Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde ve yoğun bakım sonrası hastaların çıktıkları Dahiliye servislerinde görev yapan ve ölümle en az üç kez karşılaşmış 80 hemşire üzerinde prospektif bir yaklaşımla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak gerçekleştirildi.Hemşirelerin durumsal ve sürekli anksiyetelerini ölçmek için, Spielberger'in Durumluk- Sürekli Anksiyete Envanteri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda hemşirelerin medeni durum, yaş, çalışma süresi, ölümle karşılaşma durumlarının sürekli anksiyete düzeylerinde etkili olduğu bulundu. Dahiliye ve cerrahi yoğun bakımlarla, dahiliye servisinde çalışan hemşirelerin sürekli ve ölüm karşısındaki anksiyete puanları karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlılık bulunmadı.Anahtar Kelimeler; Yoğun Bakım Hemşireliği, Ölüm Hakkındaki Düşünce, Anksiyetenin Değerlendirilmesi
Özet (Çeviri)
Intensive care unıt nurses the idea about death and evaluation of anxiety.Research; It was carried out as descritive on purpose of determınıng the anxiety level of nurses against death.This research was carried out Florence Nightingale Hospital?s, intensive care ünit with 80 nurses who confronted with death cases at least three times with a prospective method in descriptive and comperative way.To measure situational and stable anxiety of nurses, state-trait anxiety inventory of Spielberger was used.Asresult of that research it ws detected that marital status, age, working period, facing death of nurses is influentialon their stable and against death anxiety level of nurses that work in internal diseases and surgery units has no have statistical meaning.Key Words; Intensive care unit nursing, idea about death, evaluation of anxiety.