Sağlık çalışanlarının ve hasta yakınlarının kornea bağışına yaklaşımları
Approaches of health care workers and patient family members to cornea donation
- Tez No: 203422
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma; sağlık çalışanlarının ve hasta yakınlarının kornea bağışı konusundaki yaklaşımlarını, bilgilerini, karşılıklı beklentilerini öğrenerek ülkemizdeki organ ve doku bağışına ve bu konudaki çalışmalara bilimsel olarak katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.Çalışma 14.08.2007 - 23.11.2007 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde Göz Anabilim Dalı'na bağlı olarak çalışan 127 sağlık personeli ve bu bölümde bulunan 366 hasta yakını ile yapıldı.Araştırmada veriler, sağlık çalışanlarına ve hasta yakınlarına yönelik anket formları uygulanarak toplandı.Araştırmadan elde edilen bulguların değerlendirilmesinde SPSS for Windows 10.0 programı kullanıldı. Verilerin istatiksel değerlendirilmesinde; Ortalama Standart Sapma, Student t testi, Ki-Kare testi ve Fisher's Exact Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Approaches of Health Care Workers and Patient Family Members To Cornea DonationThis study has been done to make a scientific contribution to the organ and tissue transplantation in our country and also to the research studies that have been done and are still going on in this field.127 health care workers, and 366 family members of the patients from Eye Clinics in the University of Istanbul, Cerrahpaşa Medical School, Haseki Education and Research Hospital, Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital, Dr.Lütfi Kırdar Education and Research Hospital, University of İstanbul Capa Medical School participated in the study, between 14.08.2007 and 23.11.2007.In the study, data were gathered according to the answers in a questionnaire which was given to the family members and the health care workers.In evaluation of the data gathered during the study, SPSS for Windows 10.0 was used. The Mean Standart Deviation, Student t test, chi-square and Fisher?s Exact chi-square tests were used in statistical analysis of the data.