Yönetici hemşirelerde algılanan liderlik tarzlarının, hemşirelerin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi.
Determining the effects of perceived leadership styles of administrative nurses on the organizational commitment of nurses.
  1. Tez No: 203423
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, hastanelerde çalışan hemşirelerin yönetici hemşirelerde algıladıkları liderlik tarzlarının, örgüte bağlılıkları üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır .Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan ve hemşire sayısı 150 ve üzeri olan hastanelerde çalışan hemşireler, örneklem grubunu ise rastgele yöntemle seçilen üç özel sağlık grubu hastanelerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur (N=505). Örneklem sayısının %88'ine ulaşılmış olup, 445 hemşireye anket uygulanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanmış olan 7 soruluk `Bilgi Formu' ile 36 soruluk `Çok Faktörlü Liderlik Anketi' (Cronbach Alfa: 0.89) ve 15 maddelik `Örgüte Bağlılık Ölçeği' (Cronbach Alfa: 0.82-0,93) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi, SPSS 10,0. versiyonu ile bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş, istatistiki yöntem olarak; sayı, yüzdelik, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan hemşirelerin çoğunun (%64,9) 18-25 yaş grubu arasında, lisans mezunu (%72,8) , servis hemşiresi oldukları (%80,7) , vardiya usulü (% 94,2) çalıştıkları, yöneticilerinde dönüşümcü liderlik tarzını algıladıkları ve örgütlerine bağlılıklarının yüksek olduğu saptanmıştır.Liderlik ölçeği ve örgüte bağlılık ölçeği alt faktörleri ile yaş, meslekte çalışma süresi, kurumda çalışma süresi, bulunulan pozisyon gibi demografik özellikleri arasında fark olduğu ve istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as definer to reveal the effects of the leadership style that the nurses perceive from the managing nurses in hospitals on their loyalty to the organization.The study universe consisted of nurses working at hospitals in Istanbul where the number of nurses are 150 or more and the sampling group consisted of nurses working at three private health care group hospitals selected by randomization (N=505). 88% of the sampling number was achieved and 445 nurses participated to a survey. Data were collected by using the `Information Questionnaire? of 7 questions, `Multi-Factor Leadership Survey? of 36 questions (Cronbach Alfa: 0.89) and `Scale for Loyalty to Organization? of 15 articles (Cronbach Alfa: 0.82-0,93). Assessment of the data was conducted with a computer with SPSS 10,0. version and number, percentage, Kruskal Wallis, Mann Withney U test were used as statistical methods.At the end of the study, it was seen that most of the participating nurses were 18-25 of age (64,9%), holding a bachelor?s degree (72,8%), ward nurses (80,7%), working in shifts (94,2%), that they perceive a transformist leadership style in their managers and that they are highly loyal to their organization.It was determined that there is a different between the leadership scale and loyalty scale sub-factors and demographic characteristics such as age, period of working as a professional, period of working at the institution, occupied position and that these were significant in statistical terms.