Farelerde dipirona karşı gelişen analjezik toleransta nitrik oksidin rolü
The effect nitric oxide on dipyrone analgesic tolerance in mice
  1. Tez No: 203428
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yakın zamanda opioid ilaçlara benzer şekilde NSAİ ilaçların analjezik etkilerine de tolerans geliştiği belirlenmiştir. Opioidlere karşı gelişen analjezik toleransta nitrik oksidin rol oynadığının gösterilmiş olması nedeniyle, biz de bir NSAİ ilaç olan dipirona karşı gelişen toleransta nitrik oksidin rolü olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Dipiron farelerde hot plate testinde i.p. 150 ve 300 mg/kg'lık dozlarda kullanıldığında analjezik etkisine 7 gün sonunda tolerans gelişti, 600 mg/kg dozuna ise tolerans gelişmediğini gözledik. Gerek nöronal NOS inhibitörü olan 7-NI (50 mg/kg, i.p.) gerekse indüklenebilir NOS inhibitörü olan aminoguanidin (30 mg/kg, i.p.) tek başına kullanıldıklarında analjezik etki göstermeyen dozlarında dipirona karşı gelişen analjezik tolerans üzerine etkili olamadılar. Bu sonuçlar bir NSAİ ilaç olan dipirona karşı gelişen analjezik toleransta nitrik oksidin rol oynamadığını göstermektedir, ancak önümüzdeki senelerde önemli sakıncalar yaratabileceğini düşünülen bu probleme karşı yeni yapılacak çalışmalarla mekanizmasının aydınlatılarak önlem alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent investigations have shown that, similarly to opioids, tolerance develops to the analgesic effects of NSAIDs. Nitric oxide has been shown to play an important role in opioid-induced analgesic tolerance; we, therefore, planned to determine if nitric oxide also plays role in the analgesic tolerance to dipyrone, a NSAID. Using the hot-plate test in mice, an analgesic tolerance developed to dipyrone with its 150 and 300 mg/kg i.p. doses after 7 days, no tolerance was observed with its dose of 600 mg/kg. Neither 7-NI (50 mg/kg, i.p.), a neuronal NOS inhibitor, nor aminoguanidine (30 mg/kg, i.p.), an inducible NOS inhibitor, had any effect on dipyrone-induced analgesic tolerance with doses which also had no analgesic effect when used alone. Our results show that nitric oxide does not play role in the analgesic tolerance to dipyrone, however further experiments are required to delineate the mechanisms and to take preventive measures against this problem which will possibly limit the use of NSAIDs.