Akneli hastalarda, cinsel hormonların çalışması ve akne ile ilişkisinin araştırılması
Akneli hastalarda, cinsel hormonlarin çalişmasi ve akne ile ilişkisinin araştirilmasi
  1. Tez No: 203461
  2. Yazar: MEHRDAD AMİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAM SABUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amiri, M. Akneli hastalarda, cinsel hormonların çalışması ve akne ile ilişkisinin araştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2008. Araştırmalara göre, adölesan dönemde ortaya çıkan hormonal değişiklikler akne vulgarisin oluşmasına yol açabilir. Değişik çalışmalarda akne vulgarisin patogenezinde androjenlerin etkisi önem kazanmıştır. Bu çalışmaların sonuçlarına göre hasta ve kontrol grupları arasında cinsel hormonlarının plazma seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Bu çalışmada hasta ve kontrol grubu arasında cinsel hormonlarının (prolaktin, FSH, LH, estradiol, total ve serbest testosteron, SHBG, DHEA-SO4, 17-OH progesteron) plazma seviyeleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Amiri, M. Sex hormones levels in patients with acne and it?s correlation. Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine Medical Speciality Thesis in Department of Dermatology, Eskişehir, 2008. On the basis of investigations, hormonal changes found in the adolescence period can result to the appearance of acne vulgaris. In the different investigations the role of androgens has been shown in the pathogenesis of acne vulgaris. On the basis of the results of these investigations plasma levels of some of the sex hormones statistically were different between patient and control groups. In this investigation plasma levels of sex hormones (prolactin, FSH, LH, estradiol, total and free testosterone, SHBG, DHEA-SO4,17-OH progesteron) measured in patient and control groups and analyzed statistically.