Kadınlarda kan ve servikal müküste çinko, bakır, kadmiyum ve kurşun düzeylerinin infertilite parametreleri üzerine etkisi
The effect of blood and cervical mucus zinc, copper, cadmium and lead level on infertility parameters of women.
  1. Tez No: 203463
  2. Yazar: HALİL ILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ilgın H. Kadınlarda kan ve servikal müküste çinko, bakır, kadmiyum ve kurşun düzeylerinin infertilite parametreleri üzerine etkisi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi. Eskişehir, 2008. Kentsel yaşamda artış olması, teknolojik ve endüstriel gelişmeler sonucunda toplumun çevresel kirliliğe daha fazla maruz kalmasıyla, ağır metallerin hem kadınlar hem de erkekler üzerinde birçok olumsuz etkileri olduğu araştırmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada kadınlarda kan ve servikal müküste çinko, bakır, kadmiyum ve kurşun düzeylerinin infertilite parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Ek olarak olguların sigara içme alışkanlıklarının fertiliteye olan etkileri de değerlendirildi. Çalışma sonucunda kan plazması ve servikal müküs çinko ve bakır düzeyi infertil gurupta kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında ileri düzeyde düşüktü (P0.05). İnfertil gurupta çalışılan tam kan ve servikal müküs kadmiyum düzeyinin daha yüksek olduğu görüldü (sırasıyla P>0.05, P=0.008). Sigara içenlerde kan kadmiyum düzeyinin daha yüksek olmasına karşılık, servikal müküste daha düşük olduğu görüldü; ancak her iki değerlendirmede istatistiksel bir fark saptanmadı (P>0.05). Primer ve sekonder infertil olgularda bakılan kan ve servikal müküs çinko, bakır, kadmiyum, kurşun düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel bir fark bulunmadı. Çinko, bakır ve kadmiyum'un kan düzeyleri arttıkça servikal müküs düzeylerinin de arttığı dikkati çekerken, bu olumlu ilişki kurşun düzeyleri için saptanmadı. Literatürde benzer çalışmalar olmasına rağmen bu çalışma; çinko, bakır, kurşun ve kadmiyumun servikal müküs ve kanda ortalama değerlerinin belirlenmesi ve infertilite üzerine olabilecek etkilerin ortaya konulması bakımından yapılan ilk çalışmadır. Sonuç olarak infertil olgularda kan plazma ve servikal müküs çinko ve bakır düzeyleri düşük bulundu. İnfertil olgularda bu elementlerin düşük olması kadmiyum ve kurşunun artmış olmasından kaynaklandığı düşünülebilir. Üreme sistemine üzerinde bu elementlerin etkileri olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Ilgın H. The effect of blood and cervical mucus zinc, copper, cadmium and lead level on infertility parameters of women. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Gynecology and Obstetrics. Eskişehir. 2008. It has been shown that increased exposure to heavy metals, as a consequence of urban life, technological and endustrial development and environmental pollution, has adverse effect on fertility of women and men, based on several studies. The aim of this research was to evaluate the effect of blood and cervical mucus zinc, copper, cadmium and lead levels on female infertility parameters. In addition, the effect of smoking on female infertility has also been evaluated. Blood plasma and cervical mucus zinc and copper levels in infertile group were significantly lower than in control group (P0.05). Blood plasma and cervical mucus cadmium levels in infertile group were higher than in the control group (P>0.005, P=0.008 respectively). Although blood cadmium level was higher in smoking group, cervical mucus cadmium level was lower than control group but neither were statistically (P>0.05). Having compared the cases with primary with these associated with secondary cases of infertility, no statistically significance difference was detected in the levels of zinc, copper, cadmium and lead in blood and cervical mucus. As the levels of zinc, copper and cadmium increased in blood, cervical mucus levels also increased, but this positive relation was not observed for lead levels. Although there are similar studies in literatür, this study is the first one aiming to asses the mean levels of zinc, copper and lead in blood and cervical mucus and probable effects of these on infertility. As a result, low levels of plasma and cervical mucus zinc and copper were detected in infertility cases. Based on the result; low levels of these elements in infertile cases are thought to result from high levels of cadmium and lead level both in blood and cervical mucus of the current study. Hence, it has been shown that elements might have effects on reproductive system.