Değişik oranlarda konsantre yem içeren rasyonlarla beslenen kuzularda alkan indikatör tekniği kullanılarak yem tüketimi ve sindirilebilirlik tahmini
Estimation of feed intake and digestibility by sheep fed at various levels of concentrate using alkane indicator technique
- Tez No: 203482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, değişik oranlarda konsantre yemle beslenen kuzularda alkan indikatör tekniğinin kuru madde tüketimi ve sindirilebilirliği tahmininde kullanım etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada ortlama canlı ağırlığı 41,7±0,8 kg olan 15 adet kuzu 3 eşit gruba bölünerek % 100 kuru ot (Grup A), % 75 kuru ot + % 25 konsantre yem (Grup B) ve % 50 kuru ot + % 50 konsantre yem (Grup C) verildi. Deneme süresi toplam 30 gün olup, dışkı toplama işlemi kapsüllerin yutturulmasını takip eden 8-14. günler arasında yapılmıştır.Kuru madde tüketimi (KMT) ve sindirilebilirliği (KMS), alkan indikatör tekniği ile elde edilen kuru madde tüketimi tahmini (KMTt) ve sindirilebilirliği tahmini (KMSt) ile karşılaştırılmıştır.Çalışmada kaba yem ve konsantre yemin C32 ve C33 alkan içerikleri sırasıyla kaba yem için 3,27-19,79 mg/kg, konsantre yem için 4,52-4,11 mg/kg olarak ölçülmüştür. Yapılan analizlerde kuru ot ve konsantre yemde C36 tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to research using alkane indicator technique to estimate dry matter intake and digestibility in lambs fed varying levels of concentrates.Fifteen lambs weighting 41,7±0,8 kg were divided into three equal groups and fed with 100 % hay (Group A), 75 % hay + 25 % concentrate (Group B) and 50 % hay + 50 % concentrate (Group C). Trial period ended in 30 days, faecal samples collected between day 8 to 14 following capsules swallowed to animals.Dry matter intakes (DMI) and digestibilities (DMD) were compared dry matter intake estimates (DMIe) and dry matter digestibility estimates (DMDe) obtained using alkane indicator technique.Alkane C32 and C33 contents of hay and concentrate were determined as 3,27 ? 19,19 mg/kg for hay and 4,52 ? 4,11 mg/kg for concentrate respectively. Alkane C36 were not detected in both hay and concentrate.