Zonguldak ili merkez ilçesinde bağışıklama hizmeti veren 1. basamak sağlık kurumlarında soğuk zincirin değerlendirilmesi ve sağlık personelinin bilgi durumu
Evaluation of cold chain and knowledge of health workers in primary healt care centers which have immunazation services in the center district of Zonguldak city
  1. Tez No: 203537
  2. Yazar: ÖZGÜR SEKRETER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Halk sağlığı temel konularından olan bulaşıcı hastalıkların gerek eradikasyonu gerekse eliminasyonu için uygulanan bağışıklama hizmetleri kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Aşılama hizmetleri ile aşıyla korunabilen hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümler engellenmekte ve hatta bazı hastalıkların eradikasyonu sağlanabilmektedir. Etkin bir bağışıklamanın oluşabilmesi için, soğuk zincir kurallarına uyulması aşılamada başarılı olmanın temelini oluşturur. Soğuk zincir insan ve malzemeden oluşan bir sistemdir. Soğuk zincirin sürekli devamının sağlanabilmesi, aşının imal edildiği andan kullanıldığı ana kadar etkinliğini korumasıyla mümkündür.Kesitsel tipte planlanan çalışma, Zonguldak ili merkez ilçe Sağlık Grup Başkanlığına bağlı 22 sağlık ocağı değerlendirme listesi ile, çalışan 125 sağlık personelinden soru kağıdı yardımıyla toplanarak değerlendirildi.Tüm sağlık ocaklarında buzdolabı ısısı +2°C - +8°C arasındaydı. Sağlık ocaklarının tamamında kızamık ve OPV aşıları doğru yerleştirilmişti. Sağlık ocaklarının tamamında buzdolaplarında derece vardı. Tüm sağlık ocaklarında evtipi buzdolabı vardı. 20 sağlık ocağının buzdolabının üzerinde resim bulunmaktaydı. 19 sağlık ocağında buzdolabı ısı izlemi düzenli kayıt altına alınmaktadır. Sağlık ocaklarının tümünde bir soğuk zincir sorumlusu ve soğuk zincir sorumlu yardımcısı vardı.Personel hizmet içi eğitim alma aralığı kısaldıkça soğuk zincir konusundaki bilgi puanı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Immunization services are used for eradication and elimination of infectious diseases which are the main topics of Public Health and these services have important role among individual preventive medicine. The disabilities and deaths caused by infectious diseasesare prevented by ımmunization and also some infectious diseases are eradicated. Adherence to cold chain rules, is the basic principle of effective ımmunization. Cold chain is a system made of human and equipments. A continious cold chain maintains the preservation of effectiveness of vaccines from production to usage.In this cross sectional study, the data was obtained by means of a questionnaire, from 125 health workers of 22 health care centers in Center City Health Group Directorate of Zonguldak and all the centers were evaluated on site.The refrigerators temperatures were between +2 ile +8ºC at all health care centers. Measles and Oral Polio Vaccines were placed properly. There were thermometers in the refrigerators of all health care centers. All health care centers have got home type refrigerators. Of the health care centers 20 of them had guide pictures on the refrigerators. The follow up records of refrigerators temperature were regulated 19 health care centers.All of health care centers had a person in charge of the control of the cold chain and deputy.When the in service training of the staff was more frequent, knowledge score of the personel about cold chain increased.