İdrar organik asidlerinin farklı yaş gruplarında dağılımı
Variations in urinary organic acid levels in different age groups
- Tez No: 203594
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BAYINDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kalıtsal metabolik hastalıkların bir kısmında, idrarda karakteristik organik asid atılımları söz konusudur. Bu nedenle organik asid analizi, kalıtsal metabolik hastalıkların tanı ve izleminde yararlanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada, kalıtsal metabolik hastalık ön tanısı ile hastanemize başvuran ya da tanı alıp izlemi yapılan, değişik yaş gruplarındaki hastalarda ve ayrıca ebeveynlerinde idrar organik asid analizlerinin sağlıklı değerlendirilebilmesi için, yaş gruplarına göre alt ve üst düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı.Çalışmadaki olgular Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi anaokulu ve kreşindeki sağlıklı çocuklar ile Klinik Biyokimya Bilim Dalı laboratuvarında çalışmakta olan elemanların sağlıklı çocuklarından ve ayrıca laboratuvar elemanlarından oluşturuldu. Olgularda herhangi bir sistemik ya da metabolik hastalık ya da sürekli ilaç kullanımı söz konusu değildi. Yaşları 1-40 arasında değişen toplam 120 olgu; 1-5 yaş arası (Grup I, n=40), 6-18 yaş arası (Grup II, n=40) ve 19-40 yaş arası (Grup III, n=40) olmak üzere üç farklı gruba ayrıldı. Taze idrar örnekleri analiz süresine kadar -20º C'de saklandı. Organik asidler asidifiye edilmiş idrar örneklerinde etil asetat ile ekstrakte edildi, ardından stabil, uçucu türevlerine dönüştürüldü. Bu amaçla N-methyl-N-trimethylsiyl-2,2,2-trifluoroasetamide (MSTFA) kullanılarak trimetilsialilasyon sağlandı. Ekstraktlar gaz kromatografi kütle spektrometri (GC-MS) aracılığı ile analiz edildi. Organik asid tanımlamaları, bilgisayar ortamında kütle spektrumlarını içeren kütüphaneler aracılığı ile yapıldı. İstatistiksel analizler SPSS 13.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi.Her üç grupta, organik asidlerin alt ve üst düzeyleri, ile ortalama düzeyleri saptandı. Ayrıca yaşa göre gruplar arası farklılıklar da araştırıldı. Sonuç olarak, farklı yaş gruplarında organik asid düzeylerinde saptanan farklılıklar, metabolik hastalıkların tanısında yaşa bağlı değerlerin kullanımının uygun olacağı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Urinary excretion of organic acids is known to be associated with various inborn errors of metabolism. Thus, organic acid analysis is a method utilised to diagnose and monitor inborn errors of metabolism. The aim of this study was to determine age related lower and upper limits of urinary organic acids among different age groups, as a referance study for patients admitted to our hospital with the pre-diagnosis or those under follow-up with an established diagnosis of inborn errors of metabolism and their parents.The study group included healthy children from kinder garden and nursery of Ege University Medical School, healthy children of the employees of Clinical Biochemistry Department and the laboratory personnel. None of the subjects had a systemic or metabolic disease or was on long-term medication. Total 120 subjects age ranging between 1 and 40 were divided into three groups as follows: 1-5 years (Group I, n=40), 6-18 years (Group II, n=40) and 19-40 years (Group III, n=40). Fresh urine samples were stored under -20°C until the day of analysis. Organic acids were extracted with ethyl acetate from acidified urine samples and converted to stable volatile derivatives, in which N-methyl-N-trimethylsilyl-2,2,2-trifluoro-acetamide (MSTFA) was used for trimethylsilylation. The extracts were analysed with gas chromatography mass spectrometry (GC-MS). Organic acids were identified using computer-based libraries containing mass spectrums. SPSS 13.0 software was used in statistical analyses.Lower and upper limits and average values of organic acids were determined for each group. Age-related differences between the groups were also investigated. In conclusion, the different values observed in different age groups support the notion that age-related values should be used in the diagnosis the metabolic disorders.