Sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde gated miyokart perfüzyon sintigrafisinin önemi, hesaplanan verilerin ekokardiyografi ve anjiyografi bulguları ile karşılaştırılması
The importance of gated myocard perfusion scintigraphy in evaluation of left ventricular functions and comparision of the findings with echocardiography and angiography
- Tez No: 203595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ MURAT ARGON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) tüm dünyadaki mortalite ve morbidite nedenlerinin en başında yer alan önemli bir toplum sağlığı sorunudur. KAH'ta erken tanı ve tedavinin önemi klinisyenleri invaziv olmayan, duyarlılık ve özgüllüğü yüksek tanısal testleri kullanmaya yönlendirmektedir. Fonksiyonel bilgilerin yanı sıra nicel bilgilerin de verilebilmesi ve mevcut patolojilerin morfolojik bozukluklar oluşmadan önce gösterilebilmesi radyonüklit incelemelerin en önemli üstünlüğü olarak kabul edilmektedir. Erken tanı amacıyla uygulanabilecek güvenilir bir yöntem oluşu, miyokardiyal patolojinin lokalizasyon ve yaygınlığını belirleyebilmesi, duvar hareketleri ve SVEF'si gibi prognostik açıdan önemli fonksiyonel verilere ulaşma imkanı vermesi nedeniyle gated miyokart perfüzyon sintigrafisi günümüzde önemli bir tanısal yöntemdir. Bu çalışmada, gated miyokart perfüzyon sintigrafisinden elde edilen duvar hareketi ve ejeksiyon fraksiyonu verilerinin ekokardiyografik yöntem ile elde olunan değerler ile karşılaştırılmasının yanı sıra iki farklı kantitatif gated SPECT bilgisayar yazılımı (Quantitative Gated SPECT ve Emory Cardiac Tool Box) ile hesaplanan veriler arasındaki ilişkiyi incelemek, anjiyografi yapılmış hastalarda saptanan arteriyel darlık yüzdeleri ile SPECT görüntüsünden matematiksel olarak hesaplanan sulama alanı defekt yüzdeleri arasında karşılaştırma yapmak ve anjiyografik olarak darlık saptanan damar ile MPS'de saptanan defektin lokalizasyonu arasındaki uyumu araştırmak amaçlanmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na Mart 2008 ? Eylül 2008 tarihleri arasında kardiyak semptomatoloji varlığı nedeniyle veya kontrol amacıyla miyokart perfüzyon sintigrafisi çekimi için gönderilmiş 204 olguya ait veriler retrospektif olarak incelendi. Olguların ortalama yaşı 59 ± 9,31 olup 103'ü erkek ve 101'i kadındı. Olguların kliniğimize gönderilmelerinin en sık nedeni anjina varlığıydı. Miyokart perfüzyon sintigrafisi tek gün protokolü ile rest ? stres görüntüleme şeklinde uygulandı. Hastalara ait klinik bilgiler ve hastanın fiziksel durumu göz önüne alınarak uygulanacak stres yöntemi belirlendi. 13 olguya farmakolojik stres protokolü; diğer olgulara ise treadmill egzersiz testi uygulandı. Perfüzyon ve duvar hareketlerinin görsel değerlendirilmesinin yanı sıra 17 segment skorlama sistemi kullanılarak toplam stres ve rest skorları hesaplandı. Ayrıca tüm sintigrafilerde QGS ve ECT bilgisayar yazılımları ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, sistol ve diyastol sonu volümleri hesaplandı. Hastaların tümüne ait, MPS çekiminden en fazla 6 ay öncesinde yapılmış, ekokardiyografi sonuçlarına ulaşılarak ejeksiyon fraksiyonu ve duvar hareketi bilgileri elde edildi. 204 hastanın 46'sının yine en fazla 6 ay içinde yapılmış olan anjiyografileri ve 120 hastanın da efor testleri mevcuttu. Anjiyografisi olan hastalarda belirtilen parametrelere ek olarak sintigrafik olarak belirlenen damar sulama alanındaki defekt yüzdeleri ile anjiyografi sonucunda bulunan damar darlık yüzdeleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Olgulara ait verilerin analizleri Pearson korelasyon testi, lineer regresyon analizi ve T-testi ile yapıldı. Ayrıca ekokardiyografik ejeksiyon fraksiyonu değerleriyle QGS ve ECT yazılımları ile hesaplanan ejeksiyon fraksiyonu değerleri ve iki yazılım programından elde olunan sistol ve diyastol sonu volümleri arasındaki korelasyon Pearson korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Coronery artery disease is a major health problem causing high rates of mortality and morbidity. The importance of early diagnosis and treatment leads the clinicians to use diagnostic tests which are non-invasive and highly sensitive. The most important advantage of radionuclide studies is the detection of the pathology before the occurance of the morphologic changes . In this study the wall motion and ejection fraction datas obtained by gated myocard perfusion syntigraphy is compared to the values obtained by echocardiography in addition to comparison of two different softwares(ECT tool box and QCS/QPS) for quantitative gated spect and also comparing the arterial occlusion percentage determined by softwares with angiographic results. The echocardiographic values were compared to both results obtained by softwares using Pearson correlation test.