Karanfil ekstraktının broylerlerde performans, ham besin maddelerinin sindirilme derecesi, sindirim organları ağırlığı ve bağırsaklardaki toplam koliform bakteri sayısı üzerine etkisi
The effect of clove extract on performance, digestibility of nutrients, digestive organ size and amount of the total intestine coliforms in broilers
  1. Tez No: 203634
  2. Yazar: BESTAMİ DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. TALAT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu arastırmada, temel rasyona farklı dozlarda ilave edilen karanfil ekstraktının etlik piliçlerin performansını, ham besin maddelerinin sindirilme derecesini, karkas özelliklerini, sindirim sistemi organ ağırlığını ve bağırsaklardaki toplam koliform bakteri sayısını ne ölçüde etkileyeceği ve antibiyotik yem katkılarına alternatif olup olamayacağının tespit edilmesi amaçlanmıstır. Arastırmada, her grupta 60 adet olmak üzere bes grupta toplam 300 adet ticari etlik civciv (Ross?308) kullanılmıstır. Ayrıca grupların her biri 20'ser adet civciv içeren 3'er alt gruba ayrılmıstır. Hayvanlara denemenin 1?21 ve 22?42. günleri arasında izokalorik ve izonitrojenik olarak hazırlanmıs iki farklı etlik civciv yemi verilmistir. Rasyonlara katılan karanfil ekstraktı ve antibiyotik deneme gruplarını olusturmustur. Buna göre, karanfil ekstraktı ve antibiyotik katılmayan grup Kontrol; 100 ppm karanfil ekstraktı katılan grup K?100; 200 ppm karanfil ekstraktı katılan grup K?200; 400 ppm karanfil ekstraktı katılan grup K?400 ve % 0.1 antibiyotik (Avilamisin) katılan grup da Antibiyotik grubunu olusturmustur. Canlı ağırlık (P0.05). Yem tüketimi bakımından 4.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effect of different levels of clove extract supplementation in diets on performance, nutrient digestibility, carcass characteristics, digestive organ weight and total coliform microorganism counts of gut in broilers and to determine whether it could be alternative to antibiotic feed additives or not. In this study, three hundred commercial broiler chicks (Ross?308) were divided into groups of 60 birds in each and randomly assigned to the five treatment diets with three replicate. Chicks were consumed isocaloric and isonitrogenic prepared two different rations at 1 to 21 and 22 to 42 days of the experiment. Experimental groups were fed the basal diet (Control group) or the basal diet supplemented with 100 ppm of clove extract (C-100 group), 200 ppm of clove extract (C-200 group), 400 ppm of clove extract (C-400 group) and 0.1% (10 mg/kg) avilamycin (Antibiotic group). There were differences in body weight (P0.05). There was difference in daily feed intake (P0.05). The best feed conversion ratio was found in C?400 group and there were stastically important differences in feed conversion ratio at 1. (P0.05). Supplementing antibiotic and 400 ppm clove extract have been decreased the total coliform microorganism counts at 21. and 42.