Faktör XIII gen polimorfizmin ST elevasyonlu miyokard infarktüsünde tedavi ve klinik sonuçlara etkisi
The affects of factor 13 gene polymorphism on the clinic outcomes and therapy in the ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 203656
  2. Yazar: MEHMET ZÜLKÜF KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLAZİZ KARADEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut miyokard infarktüslü hastalarda faktör XIII Valine34Leucin gen polimorfizmin elektrokardiyografik ve anjiyografik parametreler üzerine etkilerini araştırmak için planlandı.Çalışma kriterine uyan koroner yoğun bakım ünitesinde takip edilen 21 bayan ve 87 erkek olmak üzere toplam 108 hastadan oluşmaktadır. Hastalar fibrinolitik ve primer PTKA ile tedavi edildiler. Tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesi anjiyografik olarak TIMI akımı ve elektrokardiyografik olarak seri EKG çekimi (STR) ile yapıldı.Hastaların 67'si (% 62) Val/Val genotip, 37'si (% 34) Val/Leu genotip ve 4'ü (% 4) Leu/Leu genotipine sahip idi. Valin ve Lösin allel sıklığı sırasıyla % 62 ve % 38 idi. Bütün gruptaki hastalar karşılaştırıldığında Val/Leu genotipindeki hastaların TIMI akımı ve STR oranları daha düşüktü. Bununla beraber fibrinolitik tedavi alan grupta Leu/Leu genotipindeki hastaların bazal ve birinci saat STR oranları daha düşüktü. Ayrıca gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen, Val/Val genotipi ile karşılaştırıldğında Lösin allel taşıyıcılarında fibrinolizin etkinliği daha düşük idi.Sonuç olarak Akut Mİ'li hastalarda Lösin allel taşıyanların anjiyografik ve elektrokardiyografik parametreler üzerinde tedavinin etkinliğinin daha düşük olduğu bulundu
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate affects of factor XIII valine 34 Leucine gen polymorphism on the electrocardiyographic and angiographic parameters in the acute myocardial ınfarction.We genotyped this polymorphism in 108 consecutive patients ( 21 females, 87 males). They were treated with fibrinolytic drug ( t-PA) and primary PTCA. The efficacy of the therapy was evaluated by serial electrocardiyograms, STR, and thrombolysis in myocardial infarction (TIMI) flow.In the study group, 67 (62 %) patients had Val/Val genotypes, 37 (34 %) patients had Val/Leu genotypes and 4 (4 %) patients had Leu/Leu genotypes. Allele rates of Valine and Leucine were 62 % and 38 %, respectively. Val/Leu genotypes was lower rates of TIMI flow and STR in all patients. Moreover, İn the fibrinolytic group, Leu/Leu genotype was lower rates of baseline and first hour STR. Although there were no statistically significant differences between groups, the Leucine allel carriers displayed less efficient fibrinolysis then carriers Val/Val genotype.As a result, in the acute myocardial infarction, it is indicated that the leucine carriers had lower efficacy of therapy on the electrocardiographic and angiographic parameters.