Kronik hepatit B'de biyopsi ile hepatosteatoz tanısı ve biyokimyasal parametreler arası ilişki
Diagnosis of hepatosteatosis by biopsy in chronic hepatitis B and therelationship between biochemical parameters
  1. Tez No: 625606
  2. Yazar: EMRAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇARLIOĞLU, UZMAN AHMED RAMİZ BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: HBV dünya genelinde 350 milyon insanı, Türkiye'de de popülasyonun %2-8'ini etkileyen viral bir enfeksiyondur. Hepatit B enfeksiyonunun doğal seyrinde Hepatit B virüsü erişkin olguların %5-20'sinde klinik olarak belirgin akut hepatit belirtileri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca erişkin olguların %90-95'i bağışıklık kazanır ve bunların %5-10'u kronikleşir. Kronikleşen olguların %3-5'inde siroz %1'inde hepatosellüler kanser gelişmektedir. NAYKH dünyada insanların %25 inde etkili olan kronik karaciğer hastalığının en sık nedenidir. Bugünkü bilgiler ışığı altında NAYKH'nın siroza ilerleme potansiyeli olan ve karaciğerle ilişkili zararlarından dolayı morbidite ve mortalitesi sık görülen bir kronik karaciğer hastalığı olduğu kabul edilmektedir. Sirozlu olguların yaklaşık % 10'unda etyoloji saptanamaz. Kriptojenik sirozlu olgularda NASH önemli bir etken olarak görülmektedir. Kronik viral hepatitlerle yağlanma arasındaki ilişki pek çok yayına konu olmuş ve özellikle kronik hepatit C ile yağlanma arasındaki ilişki açıkça ortaya konmuştur. Kronik HBV ile NAYKH arasındaki ilişkiye yönelik yapılmış çalışmalarda bir netlik kazanılmamıştır. Biz çalışmamızda hepatit B nedeni ile biyopsi yapılan hastalarda yağlı karaciğer sıklığını ve ilişkili parametreleri değerlendirmeyi amaçladık. Materyal metod: Çalışmamız şubat 2017- aralık 2019 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesi gastreoenteroloji ve patoloji klinikleri tarafından yapılmıştır. Prospektif vaka kontrol niteliğinde bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 65 hastamızın tamamına ultrasonografi eşliğinde Menghini tekniği ile karaciğer iğne biyopsisi yapıldı. Biyopsi materyalleri tek bir patolog tarafından değerlendirildi. Hastalarda yağlanmaya neden olabilecek biyokimyasal ve serolojik parametreler çalışıldı. Çalışmamızda toplanan veriler ve ölçek puanları SPSS programına geçirilip analiz yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenlerin yaş ortalaması 43,82±14,03 yıl olarak saptandı. Değerlendirmeye alınan 65 hastanın 36 (%55,4) kişisi erkek, 29 (%44,6) kişisi kadındı. Vakaların 23(%36,4)'ünde karaciğerde yağlanma tespit edildi. Erkeklerde yağlanma oranı kadınların yaklaşık 1,5 katı kadar daha fazla bulundu. Yağlı karaciğer tanısında USG ile patolojik bakı arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, aradaki ilişki istatiksel olarak anlamlı sonuç elde edildi. (p:
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: HBV 350 million people throughout the world, is a viral infection that affects 2-8% of the population in Turkey. In the natural course of hepatitis B infection, clinically evident symptoms of acute hepatitis occur in 5-20% of adult cases. In addition, 90-95% of adult cases become immune and 5-10% of them become chronic. In 3-5% of chronic cases, cirrhosis develops in 1% and hepatocellular cancer develops. NAFLD is the most common cause of chronic liver disease, which is effective in 25% of people worldwide. In the light of current information, NAFLD is considered to be a chronic liver disease with morbidity and mortality, which has the potential to progress to cirrhosis and is associated with liver-related harms. Etiology can not be detected in approximately 10% of cirrhotic cases. NASH is seen as an important factor in cases with cryptogenic cirrhosis. The relationship between chronic viral hepatitis and lubrication has been the subject of many publications, and especially the relationship between chronic hepatitis C and lubrication has been clearly demonstrated. Studies on the relationship between chronic HBV and NAFLD have not been clarified. In our study, we aimed to evaluate the frequency and associated parameters of fatty liver in patients undergoing biopsy due to hepatitis B. Material and method: Our study was conducted between February 2017 and December 2019 by Erzurum Regional Training and Research Hospital gastroeoenterology and pathology clinics. It was planned as a prospective casecontrol study. All of our 65 patients included in the study underwent liver needle biopsy with Menghini technique accompanied by ultrasonography. Biopsy materials were evaluated by a single pathologist. Biochemical and serological parameters that may cause lubrication in patients were studied. In our study, the data collected and the scale scores were transferred to the SPSS program and analyzed. Results: The average age of those included in the study was 43.82 ± 14.03 years. Of the 65 patients who were evaluated, 36 (55.4%) were male and 29 (44.6%) were female. In 23 (36.4%) of cases, fatty liver was detected. The rate of lubrication in men was about 1.5 times higher than in women. When the relationship between USG and pathological examination was evaluated in the diagnosis of fatty liver, the relationship was statistically significant.