ADCS-ADL Ölçeğinin Türk Toplumuna uyarlanması ve geçerlilik-güvenilirliği
The validity and reliability of Alzheimer?s Disease Cooperative Study-Activities of Daily Living (ADCS-ADL) Scale In Turkish Community
- Tez No: 203688
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MAVİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilimsel Zemin: Demanslı hastaların takibi ve tedavilerin etkilerini değerlendirmede günlük yaşam aktivite ölçekleri önemlidir. Alzheimer Hastalığı Çalışma Grubunun geliştirdiği Alzheimer's Disease Cooperative Study-Activities of Daily Living (ADCS-ADL) ölçeği Alzheimer hastalığında (AH) hastaların hem temel hem de enstrümental günlük yaşam aktivitelerindeki performanslarını değerlendiren ve AH çalışmalarında yaygın olarak kullanılan bir ölçektir.Amaç: Bu çalışmada ADCS-ADL'nin Türkçe uyarlamasının Türk toplumunda geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması ve ülkemizde AH ile ilgili çalışmalarda kullanılabilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya NINCDS-ADRDA'ya göre probabl AH tanısı konulmuş CDR evre 1-2-3 olan 32 AH, CDR evre 0.5 olan 10 kuşkulu demans(hafif kognitif bozukluk) hastası ve benzer yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyet dağılımına sahip demansı olmayan 31 kontrol olgusu alındı. Her olguya ADCS-ADL, Modifiye Günlük Yaşam Aktiviteleri (MGYA) ölçeği, Modifiye Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri (MEGYA) ölçeği, Standardize Mini Mental Test (MMSE), klinik demans evreleme ölçeği (CDR) ve global bozulma ölçeği (GDS) uygulandı. Demanslılara ve kuşkulu demansı olanlara ek olarak, ADAS-Cog uygulandı. İç tutarlılık, test-tekrar test tutarlılığı, ayırdedici geçerlilik ve duyarlılık, eşzaman geçerliliği istatistiksel olarak analiz edildi.Bulgular: ADCS-ADL Alzheimerlileri normallerden ve kuşkulu demanslardan anlamlı düzeyde ayırdetti. Ayrıca demans evrelerine duyarlı bulundu (p:0.01). AH grubunda ADCS-ADL skoru ile MMSE (r:0.736), CDR(r:0.758), CDR toplam(0.828), GDS(r:0.743), MGYA(r0.826) ve MEGYA(r:0826) skorları arasında anlamlı korelasyon saptandı. ADAS-Cog ile korelasyon düşük bulundu. ADCS-ADL iç tutarlılığı; AH, kuşkulu demans ve kontrol grubunda sırasıyla, a:0.937, 0.719, 0.758 bulundu. Test-tekrar test tutarlılığı oldukça yüksek (ICC=0.998) saptandı.Sonuç: Bu çalışma, ADCS-ADL'nin Türkçe uyarlamasının, toplumumuzda yaşayan Alzheimer hastalarının takibinde geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific Background: Daily living activity scales are essential in monitoring the patients with dementia, and in evaluating the effects of treatments. The scale of Alzheimer?s Disease Cooperative Study-Activities of Daily Living (ADCS-ADL), developed by Alzheimer Disease Study group, is a scale of evaluating performances of patients with AD both in basic and instrumental daily living activities. Further, the scale has a widespread usage in AD studies.Material and Method: 32 patients with Alzheimer?s Disease, fulfilling NINCDS-ADRDA criteria of probable AD who were in 1-2-3 stage according to the Clinical Dementia Rating (CDR); 10 probable demented patients (mild cognitive impairment) who were in 0.5 stage in CDR; and 31 non-demented control subjects with similar age, gender and educational status were examined for the study. For all the subjects, the ADCS-ADL, Modified ADL (MADL), Modified Instrumental ADL (MIADL), Mini Mental State Examination (MMSE), Clinical Dementia Rating (CDR) and finally Global Deterioration Scale (GDS) scales have been applied. Adas-Cog scale has been applied to the demented and probable demented subjects additionally. Finally, internal consistency, test-retest reliability, differential validity and concurrent validity have been analyzed statistically.Objectives: The aim of this study is to investigate the validity and reliability of the Turkish adaptation of ADCS-ADL in Turkish society and to enable the widespread usage of it in our country with the AD related studies.Results: The ADCS-ADL has diffirentiated AD group from normal and probable demented groups significantly. Additionally, it has been found sensitive to the dementia stages (p:0.01). In addititon to this, a significant correlation has been established between the ADCS-ADL scores of AD group and MMSE (r:0.736), CDR(r:0.758), CDR Total(0.828), GDS(r:0.743), MADL(r0.826) and MIADL(r:0826) groups. The correlation with ADAS-Cog has measured in low levels. The internal consistency values have measured as ?:0.937 for AD group, ?:0.719 for probable demented group and ?:0.758 for control group. Test-retest reliability has given high score where ICC:0.998.Conclusion: This study suggests that, the Turkish adaptation of ADCS-ADL is a valid and reliable scale in monitoring patients with Alzheimer?s Disease in our society.