Sıçanlarda %70 hepatektomi sonrası antianjiojenik cevap ve bunun rejenerasyon ve anjiogenez ile ilişkisi.
Antiangiogenic response in rats after %70 hepatectomy and its relationship with hepatic regeneration and angiogenesis.
- Tez No: 203700
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ABBASOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Karaciğer rejenerasyonu ile anjiyogenez arasında sıkı bir ilişki vardır. Parsiyel hepatektomi sonrasında, sıçan karaciğerinde önce hepatosit rejenerasyonu, daha sonrasında anjiyogenez oluşmakta ve post-operatif 7-10. günde karaciğer, optimal fonksiyonal hacime ve kitleye ulaşmaktadır. Ancak normal karaciğerde parsiyel hepatektomi sonrası antianjiojenik yanıtın olup olmadığı, ne zaman ortaya çıktığı ve nasıl seyrettiği bilinmememektedir. Hepatositlerde sentezlendiği bilinen tek kolajen türü kolajen 18'dir. Anjiogenezin arttığı durumlarda kolajen18'den proteolitik olarak üretilen moleküllerin anjiogenezin düzenlenmesinde rol aldığı düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda %70 hepatektomi sonrası antianjiojenik yanıt değerlendirmekti. Bu amaçla %70 hepatektomi sonrası geride kalan karaciğerde rejenerasyon, anjiogenez ve antianjiogenez 0, 1, 2, 3, 5, 7, 10 ve 14. günlerde değerlendirildi. Rejenerasyonun 1. günde, anjiogenezin periportal alanda 3. günde; perisinüzoidal alanda 7. günde zirve değere ulaştığını ve antianjiojenik yanıtın 5. günde başlayıp 10. günde zirve değere ulaştığını gördük. Sonuç olarak normal karaciğer dokusunda rejenerasyon sürecinde antianjiojenik yanıtın da olduğu ve bu yanıtın anjiogenezin başlangıçını takiben ortaya çıktığını ve karaciğerin ideal kitleye ulaşması ile birlikte sonlandığı sonucuna ulaştık. Ayrıca %70 hepatektomi sonrası rejenerasyonunu tamamlayan karaciğer dokusunda bu sürecin sona ermesini sağlayan uyarının endotel hücre kaynaklı olmayıp hepatosit kaynaklı olabileceği ve hepatositler tarafından sentezlenen kolajen 18'in bu olaya anjiogenezi engelleyerek öncülük edebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
There is a close interaction between liver regeneration and angiogenesis. After partial hepatectomy, first hepatocyte regeneration and than angiogenesis occur and liver reaches its optimal functional volume and mass between the postoperative 7th-10th day in rats. Whether antiangiogenic response occurs, when it occurs and how it progresses after partial hepatectomy in normal liver is not known. The only collagen type known to be synthesized by hepatocytes is collagen 18. It is thought that molecules that are produced by proteolitic pathways from collagen 18 play role in the regulation of angiogenesis in conditions where angiogenesis is upregulated. The aim of this study was to evaluate the antiangiogenic response after 70% hepatectomy in rats. For this purpose we determined the regeneration, angiogenic and antiangiogenic activity of the remnant liver on days 0, 1, 2, 3, 5, 7, 10 and 14 after %70 hepatectomy in rats. Our study showed that regeneration and angiogenesis around periportal and perisinusoidal areas have reached the peak values on day 1, 3 and 7 respectively and antiangiogenic response first occured on the 5th day and reached its peak value on the 10th day. As a result, we demonstrated that in normal liver, antiangiogenic response is also present during regenerative process and this response cessates when liver reaches its optimal functional volume and mass. Also, we think that the stimulus that causes the cessation of regeneration process comes from hepatocytes instead of endotelial cells and collagen 18 produced by hepatocytes may be the pioneer of this event by means of inhibiting the angiogenesis.