Sivas il merkezinde karotis arter aterosklerozunun yaygınlığının incelenmesi
Investigation the prevalance of karotid aterosklerozis in Sivas region
  1. Tez No: 203850
  2. Yazar: MUSA TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BOLAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Ateroskleroz oldukça sık rastlanan, karmaşık ve birçok faktörün etkileşimiyle oluşan arter duvarının bir hastalığıdır. Ülkemizde karotis aterosklerozunun prevalans veya insidansına ait sağlıklı bir veri bulunmamaktadır. Bu nedenle Sivas il merkezinde karotis aterosklerozu ile klasik ateroskleroz risk faktörleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için bir çalışma planladık.Yöntem: Bu çalışma karotis aterogenezinin epidemiyolojisi ve patogenezi üzerine planlanmış toplum bazlı kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya Sivas il merkezini temsil etmek üzere tabakalı örneklem yöntemi ile seçilen 250 hanede yaşayan 30 yaş üzeri 510 birey alındı. Karotis doppler USG'de intima media kalınlığının 1,1'in üzerinde olması, darlık ve plaktan her hangi birinin saptanması ateroskleroz kriteri olarak alındı. Tüm bireylerde ateroskleroz risk faktörleri saptandı. Populasyon karotis aterosklerozu olan ve olmayan iki gruba ayrılıp risk faktörleri açısından karşılaştırıldı.Sonuçlar: Çalışmamızda klasik ateroskleroz risk faktörleri ile karotis aterosklerozu arasında vücut kitle indeksi ve kilo açısından fark bulunmazken, bel çevresi ölçümünde anlamlı fark bulundu. Ateroskleroza en fazla 60 ve üzeri yaşlarda rastlandı ve yaş artışı ile ateroskleroz sıklığında artış saptandı. Erkeklerde daha fazla oranda ateroskleroz saptandı. Hem 50 yaş üzeri hem de 50 yaş altı bireylerde sigara içmenin karotis ateroskleroz riskini anlamlı ölçüde arttırdığı saptandı.Ancak lojistik regresyon analizi yapıldığında sigara içenlerle içmeyenler arasında anlamlı fark yoktu. Çalışmamızda bilateral plak oluşumunun sağ veya sol taraf plak oluşumundan daha fazla olduğu bulundu. Bu sonuç aterosklerozun sistemik bir hastalık olduğunu taraf farkı gözetmediğini de vurgulamaktadır.Yorum: Çalışmamız klasik ateroskleroz risk faktörleri açısından değerlendirildiğinde vücud kitle indeksi ve kilo açısından fark anlamsızken bel çevresi için anlamlıydı. Bu sonuç TEKHARF çalışması ile uyumludur. Diğer klasik ateroskleroz risk faktörleri değerlendirildiğinde ise sonuçlarımız yine koroner ve diğer ateroskleroz çalışmaları ile uyumludur. Çalışmamız için diğer bir dikkat çekici nokta bilateral plak oluşumunun sağ veya sol taraf plak oluşumundan daha fazla olduğunun bulunmasıdır. Bu durum aterosklerozun sistemik bir hastalık olduğunu ve sağ veya sol taraf farkı gözetmediğini vurgulamak açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Atherosclerosis is a common and complex disease which has multyfactoriel etiology. In our country there is not absolute reports about incidans or prevalance of carotid atherosclerosis. Because of this we decided to make a study to investigate the relation between carotid atherosclerosis and classical atherosclerosis risk factors.Methods: This is a sectional population based study which is planned to investigate the epidemiyology and patogenesis of carotid atherosclerosis. For this study we have choosen 510 subjects older than 30 from 250 house. As atherosclerosis criteria we have choosen to have carotid intima media thickness >1.1 and/or to have plaque in the carotid vessel wall. Atherosclerotic risk factors have been determined for all subjects. The population has been diveded in two groups as having atherosclerosis and not having atherosclerosis.And also these two groups has been compared about atherosclerosis risk factors.Results: In this study we determined 208 subjects having carotid atherosclerosis and 302 subjects without atherosclerosis. When tese two groups were compared about risk factors the differences for age sex, waist diameter. glukoz level, TG, HDL, LDL, colesterhol levels, HT, DM, smoking are significant. Subjects having bilateral plaque were more than subjects having unilateral plaque.(p=0.01)Conclusion: Between two groups the differece for body mass index and weight was not significant but for bel diameter the difference was significant.Atherosclerosis was most common in elderly population(when the age was more than 60 ).And also atherosclerosis was most common in male group.In the whole stuy group smoking increased the risk of having atherosclerosis.In our study subjects having bilateral plaque were more than subjects having unilateral plaque.Because of this we support that atherosclerosis is systemic disease and there is no difference between left and right side.