Laparoskopik kolesistektomi sonrası yara pansuman büyüklüğünün postoperatif ağrı ile ilişkisi
The relationship between postoperative dressing size and postoperative pain after laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 203924
  2. Yazar: YASİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Laparoskopik kolesistektomi, son yıllarda tüm dünyada kolelitiazis tedavisinde altın standart haline gelmiştir. Bu ameliyatın en önemli avantajlarından biri, postoperatif ağrının daha az olması ve hastaların kısa sürede normal hayatlarına dönebilmeleridir. Ancak yine de postoperatif ağrı, bu hastaların en başta gelen sorunlarından biri olmaya devam etmektedir.Bu çalışmanın amacı laparaskopik kolesistektomi yapılan hastalarda oluşan ağrının, hastanın algılaması ile ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla ameliyat olan hastalara uygulanan pansuman büyüklüğü ile ağrı algılaması ve analjezik ihtiyacı arasındaki ilişki araştırılmıştır.Çalışmamıza, laparoskopik kolesistektomi yapılan 60 hasta rastgele 2 grup oluşturmak üzere dahil edildi.Çalışma kapsamına alınan tüm hastalara visual analog scala (resim 3.3) anlatılarak, ağrı şiddetinin tayini için 0 ile 10 arası numaralanmış ağrı skorlama sistemi hakkında bilgi verildi.Ameliyattan sonra hastaların yarısına küçük pansuman (resim 3.2), diğer yarısına ise büyük pansuman uygulandı (resim 3.1) ve yapılan değerlendirmeler sonucunda küçük pansuman yapılan grupta hem VAS değerleri, hem de postoperatif ihtiyaç duyulan analjezik miktarları, büyük pansuman yapılan gruba göre anlamlı şekilde düşük bulundu.Çalışmamızın sonucunda ağrı hissinin çok sayıda değişken tarafından etkilenebildiği tespit edildi. Küçük pansuman yapılan hastalarda büyük pansuman yapılan hastalara göre daha az ağrı hissi olduğu görüldü. Böylece pansuman büyüklüğünün ağrı algısı üzerinde etkili bir faktör olduğu ve ağrının kişisel algıya bağlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Laparascopic cholecystectomy has become the gold stadard fort he treatment of cholelitiazis in the last years. One of the most important adventages of this operation is les postoperative pain ant shorter time for normal life. But stil postoperative pain is one of the major problems of these patients.The aim of this study is to invstigate if postoperative pain after laparoscopic cholocystectomy is relevent with the patients perception. For this reason the relation between dressing size, pain perception and analgesic requirement in postoperative patients has been assased.İn our study 60 patients were randomly divided into two groups.Visual analogue score (picture 3.3) was eksplained to al patients attending the study, also scoring system between 0 to 10 was introduced to the patients.Postoperatively small dressing (Picture 3.2) was made to half f the patients, and large dressing (Picture 3.1) to the other half. The evaluation showed that the VAS scores, the analgesic dose requirement was significantly less in the small dressing group than the large dressing group.At the end of our study we found that pain perception may be effected by many variables. We found that there was less pain in the small dressing group than the large dresing group. So we concluded that dressing sze was an effective variable in pain perception and that pain may depend on individua perception