Zor laparoskopik kolesistektomi ameliyatlarında postoperatif ağrı şiddetinin belirlenmesi
  1. Tez No: 880159
  2. Yazar: DOĞUKAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Güncel uygulamada postoperatif hasta konforu, hızlı yara yeri iyileşmesi, erken oral alım, düşük komplikasyon oranı, erken taburculuk gibi avantajları nedeniyle laparoskopik kolesistektomi (LK); kolelitiyazis tedavisinde ilk sırada tercih edilir hale gelmiştir. LK sonrası analjezi uygulamasıyla ilgili öneriler net olarak belirlenmiş olmakla beraber zor LK sonrası için öneriler mevcut değildir ve bu konuda literatürde herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Çalışmamızda komplike olmayan LK ile zor LK olgularının postoperatif ağrı düzeylerinin karşılaştırılması ve postoperatif ağrıya etki eden risk faktörlerinin saptanması hedeflenmiştir. Gereç yöntem: Çalışmamıza 18-80 yaş arası ASA fiziksel durumu I-II olan hastalar dahil edildi. Tüm hastalara insizyon öncesi 5 mm'lik ve 10 mm'lik trokar yerlerine sırasıyla 4 ve 6 mL %0.5'lik bupivakain enjekte edildi. Pnömoperitoneum için insüflasyon basıncı 10-12 mmHg olacak şekilde ayarlandı. Anestezi indüksiyonu sonrası tüm hastalara 8 mg deksametazon uygulandı. Ameliyat bitimine 30 dk kala 1 g parasetamol ve 50 mg deksketoprofen postoperatif analjezik olarak verildi. Laparoskopi zorluğu Nassar sınıflamasına uyularak belirlendi. Postoperatif 1, 5, 10, 15 ve 20. dakikalarda; ek olarak 2, 4, 6, 8, 12, 18 ve 24. saatlerde hastaların NRS skorlarına bakıldı. Buna ek olarak 6. ve 24. saatlerde kısa form McGill ağrı ölçeği kullanılarak hastaların ağrı takipleri yapıldı. Bulgular: Kolay LK grubu ile zor LK grubu arasında NRS-PACU değerleri sırasıyla 2,8 (2,4-4) ve 3 (2,35-4,05) bulundu (p=0,491). NRS 24 sa takiplerinde kolay LK grubu ile zor LK grubunun NRS değerleri sırasıyla 2,1 (1,7-2,6) ve 1,95 (1,3-2,32) bulundu (p=0,08). Her iki grubun ağrı düzeyleri arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Sonuç: Çalışmamız sonucunda zor LK ameliyatının doğrudan yüksek ağrı şiddetiyle ilişkili olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In current practice, laparoscopic cholecystectomy (LC) has become the preferred choice for the treatment of cholelithiasis due to its advantages such as postoperative patient comfort, rapid wound healing, early oral intake, low complication rates, and early discharge. While recommendations for postoperative analgesia following LC are clearly defined, there are no specific guidelines or studies in the literature regarding analgesia for difficult LC cases. Our study aims to compare the postoperative pain levels between uncomplicated LC and difficult LC cases, and to identify the risk factors influencing postoperative pain. Materials and Methods: Patients aged 18-80 years with ASA physical status I-II were included in our study. All patients received 4 mL of 0.5% bupivacaine injected into 5 mm trocar sites and 6 mL into 10 mm trocar sites before incision. Insufflation pressure for pneumoperitoneum was set at 10-12 mmHg. After anesthesia induction, all patients received 8 mg dexamethasone. Thirty minutes before the end of surgery, 1 g paracetamol and 50 mg dexketoprofen were administered as postoperative analgesics. Laparoscopic difficulty was determined according to the Nassar classification. Patients' NRS scores were evaluated at postoperative 1, 5, 10, 15, and 20 minutes, as well as at 2, 4, 6, 8, 12, 18, and 24 hours. Additionally, pain assessments were conducted using the short form McGill pain scale at 6 and 24 hours. Results: NRS-PACU values were 2.8 (2.4-4) for the easy LC group and 3 (2.35-4.05) for the difficult LC group (p=0.491). NRS 24-hour follow-up values were 2.1 (1.7-2.6) for the easy LC group and 1.95 (1.3-2.32) for the difficult LC group (p=0.08). There was no significant difference observed in pain levels between the two groups. Conclusion: Our study concluded that difficult LC surgery is not directly associated with higher pain intensity.