Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında sistemik immün-inflamasyon indeksi sağlıklı kişilerden farklı mıdır?
Is the systemic immune-inflammatory index different from healthy people in patients with autosomal dominant polycystic renal?
  1. Tez No: 763591
  2. Yazar: MEHMET ÖMÜR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH), böbreklerde çok sayıda kistlerin ilerleyici büyümesi ile karakterize genetik bir hastalıktır. Böbrekte gelişen kistlerde görülen ilerleyici büyüme renal replasman tedavisi gerektiren son dönem böbrek hastalığına neden olmaktadır. ODPBH seyrinde inflamasyon belirteçleri, saptanabilir kist büyümesinden çok daha önce mevcuttur ve hastalığın ilerlemesi ile ilişkilidir. Sistemik İmmun-İnflamasyon İndeksi (Sİİ) son zamanlarda araştırılan, inflamasyon göstergesi belirteç olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda çok erken dönemlerde inflamasyonun başladığına inanılan ODPBH'larında Sİİ'yi sağlıklı bireylerle karşılaştırmak, bu hastalarda hesaplanmış glomerüler filtrasyon hızına (eGFR) göre Sİİ'yi değerlendirmek amaçlandı. Ayrıca ODPBH'larında Sİİ'nin diğer inflamatuar belirteçler olan Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO), trombosit/lenfosit oranı (TLO) ile ilişkisinin değerlendirilmesi de planlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniğinde, 01.01.2015-01.06.2022 tarihleri arasında ODPBH tanısı ile takip edilmekte olan 186 hasta ile yaş ve cinsiyeti çalışma grubuna benzer, kan örneğini verdiği dönemde aktif infeksiyonu olmayan, 187 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dâhil edildi. Renal replasman tedavisi alan ODPBH ile aktif enfeksiyonu, kronik akciğer hastalığı, karaciğer hastalıkları, diyabetes mellitusu, otoimmun hastalığı ve malignitesi olan ODPBH ile steroid kullanan ODPBH'ları çalışma dışı bırakıldı. Hastaların demografik özellikleri, vücut kitle indeksi (VKİ), hipertansiyon ve ek hastalık varlığı, çeşitli laboratuar verileri ile Sİİ, NLO, TLO hasta dosyaları ve hastane dijital kayıtlarından retrospektif olarak toplandı. ODPBH'ları eGFR'ye göre 3 gruba ayrıldı. Grup 1: eGFR ≥60 ml/dak/1.73m2, grup 2: eGFR 30-59 ml/dak/1.73m2, grup 3: eGFR 15-29 ml/dak/1.73m2. Bu 3 grup başta Sİİ olmak üzere inflamatuar belirteçler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta (186 kişi) ve kontrol (187 kişi) grubunun yaş, cinsiyet, boy, kilo ve VKİ benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is a genetic disorder that causes the progressive growth of multiple kidney cysts. The grown cysts on the kidney induce end-stage renal disease that requires renal replacement treatment. The inflammation indicators throughout ADPKD exist way before the detectable cyst growth. The latest works defined the Systemic Immune-inflammation Index (SII) as an indicator of inflammation [referans]. In our work, we compare the SII of patients, who are diagnosed with very early inflammation of ADPKD, with healthy people, and evaluate SII according to the Estimated Glomerular Filtration Rate (eGFR) of these patients. In addition, we provide a draft of the relationship between the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and the thrombosis-lymphocyte ratio (TLR), which are also the inflammatory indicators of SII of ADPKDs. Material and Methodology: In our retrospective work between the dates 01-01-2015 and 01-06-2022 at the University of Health Sciences Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, we include 186 patients diagnosed with ADPKD. As a control group, we include 187 individuals of similar ages and sex, who are healthy and have no sign of infection during the blood test. We exclude the diagnosed ADPKD patients who have an active infection, chronic liver or lung diseases, diabetes mellitus, autoimmune disease, malignancy, are in renal replacement treatment, or use steroids. We collected the demographic features of patients, Body Mass Index (BMI), hypertension, the existence of another disease, various laboratory data, SII, NLR, TLR, and patient records from our hospital database. We split diagnosed ADPKD patients into three groups according to the eGFR. Group 1: eGFR >= 60 ml/min/1.73m2, group 2: eGFT 30-59 ml/min/1.73m2, group 3: eGFR 15-29 ml/min/1.73m2. We compare these three groups according to inflammation indicators, primarily SII. Findings: Our patient (186 individuals) and control (187 individuals) group have similar ages, sex, and BMI.