İnfertil bireylerde yalnızlık düzeyi ve etkili faktörlerin belirlenmesi
Defining level of loneliness and influential factors in infertile individuals
  1. Tez No: 203972
  2. Yazar: ARZU SÖMEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN HOTUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışma infertil bireylerde yalnızlık düzeyini belirleyen ve etkili faktörleri inceleyen tanımlayıcı bir araştırmadır.Araştırmanın örneklemini; çalışmanın yürütüldüğü Aralık 2008 - Haziran 2008 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran, olasılıksız örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen, çalışmaya katılmaya istekli, evli, tedavisi halen sonuçlanmamış 130 infertil birey oluşturmuştur. Kurum ve katılımcılardan yazılı ve sözlü onaylar alınmıştır.Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu ve yalnızlık düzeyinin belirlenmesi amacıyla UCLA-LS Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11,5 for Windows paket programı kapsamındaki Ki-Kare, Student-t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis varyans analizi, post-hoc Tukey testi kullanılmıştır.Çalışma sonuçlarına göre, kadınların toplam yalnızlık puan ortalamaları 38,11±10,51, erkeklerin toplam yalnızlık puan ortalamaları 32,90±8,20 olarak saptanmıştır.İnfertil bireylerin yaş, gelir durumu, tedavi süresi, infertilite nedenine ve cinsel yaşantıyı etkileme durumuna bağlı olarak yalnızlık puan ortalamaları arasındaki ilişki incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is established to discover if infertility leads the individuals to loneliness and if it does, to name the influential factors.The study was performed during December 2008- June 2008 in the IVF Unit of Obstetric and Gynecologic Department of Cerrahpaşa Medical Faculty of İstanbul University. 130 infertile individuals were included in the study. Informed consents of the patients were assigned. UCLA-LS Loneliness Scale was used to level the loneliness profile and an demographic data sheet for patient was prepared to collect data. SPSS 11.5 for Windows programme was used to analyze daha by Chi-Square, Student t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variant analysis and post-hoc Tukey test.The conclusion of the study revealed mean value of loneliness for women was 38.11±10.51, and the mean value of loneliness for men was 32.0±8.20.No statistically significant correspondance was found wiht the mean value of loneliness and infertility factor and its effect on sexual performance, the age of the infertile individual, socio-economic status of the ındividual and the duration of treatment (p>0,05).