Trombozlu hastalarda sitogenetik incelemeler
Cytogenetic analysis in thrombosis patients
  1. Tez No: 203974
  2. Yazar: ESRA NUR PAŞALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Hematoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Hematology, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Trombotik hastalıklar, tüm dünyada en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir.Tromboz gelişimi multifaktöriyel olup; çok sayıda edinsel ve kalıtsal faktörün, değişik mekanizmalarla bu gelişime katkıda bulunduğu bilinmektedir. Arteriyel sistemde, endotel hasarı ve trombosit fonksiyon bozukluklarının tromboz gelişimine neden olduğu bilinmektedir. Kalıtsal venöz trombozda ise, çoğunlukla pıhtılaşma sistemini kontrol altında tutan doğal inhibitör mekanizma bozukluklarının rol oynadığı gösterilmiştir. Trombozlu hastalarda sitogenetik inceleme yapılarak, kromozomal anomalilerin varlığı araştırıldı.GTL bantlama yöntemi ile trombozlu hasta ve kontrol grubunda yapılan sitogenetik inceleme sonucu; her iki grupta da normal karyotip (46,XX veya 46,XY) gözlendi. Hasta ve sağlıklı grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Thrombotic disease is one of the leading causes of morbidity and mortality in the world.As the development of thrombosis is multifactorial, it is known that numbers of hereditary and acquired factors are involved in this process with different mechanisms. It is known that in arterial system, endothelium damage and impairment of platelet function cause thrombosis development. It is also known that impairment of the natural inhibitor mechanism which regulates coagulation system mostly plays an important role in hereditary venous thrombosis. Chromosomal abnormalities were examined by cytogenetic analysis in thrombosis patients.Cytogenetic analysis with GTL-banding is resulted with normal karyotype in both thrombosis patients and control group. There wasn?t any significant difference between patient and control groups.