Geriatrik hastalarda düşme risk faktörlerinin günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of risk factors for falls on activities of dailiy living and quality of life in geriatric patients
  1. Tez No: 203975
  2. Yazar: SELİN UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physical Medicine and Rehabilitation, Geriatrics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyada yaşlı nüfusun giderek artmasıyla, morbidite, mortalite, sağlık ve sosyal bakım harcamaları ile ilişkili olarak yaşlılarda düşmeler, önemli bir toplumsal sağlık sorunu olarak görülmektedir.Geriatrik hastalarda düşme risk faktörlerinin yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktivitelerine (GYA) etkisini araştırmak amacıyla geriatri polikliniğine başvuran 105 gönüllü geriatrik hasta çalışmaya alındı. Hastalar, mental durum (Mini Mental Durum Skalası), denge (Berg Denge Skalası, Tek ayak üzerinde durma testi, Süreli Kalk ve Yürü Testi), yürüme (10 metre yürüme testi ve adım sayısı), düşme korkusu (Tinetti' nin Düşmenin Etkisi Ölçeği, Vizüel Analog Skala), yaşam kalitesi (SF-12), GYA (Barthel İndeksi) yönünden değerlendirildi. Ayrıca hastaların, sosyo-demografik özellikleri, yardımcı yürüme cihazı kullanımı, son bir yıldaki düşme sayısı, tanısı konmuş hastalıkları, kullandığı ilaçlar, görme problemi varlığı sorgulandı. Çalışmanın veri analizinde SPSS 10.0 istatistik programı kullanıldı. Grupların karşılaştırıldığı analizlerde ?ki-kare? ve ?Fisher's Exact Test?, ?Mann-Whitney U Testi?, ?independent sample-t test? kullanıldı. Risk faktörlerinin etkisini belirlemek için çoklu lojistik regresyon ve doğrusal regresyon analizleri yapıldı.Değerlendirdiğimiz risk faktörlerinden cinsiyet, görme problemi, katarak, denge, yürüme, düşme korkusu ile düşme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the geriatric population has been increased in the world, falls among geriatric patients are seen to be important health problem due to mortality, morbidity, health and social care costs.In order to assess the effect of risk factors for falls on quality of life (QoL) and activities of daily living (ADL) in geriatric patients, 105 voluntary geriatric patients from geriatrics policlinic enrolled to our research. Mental status (Mini Mental Status Examination), balance (Berg Balance Test, One Leg Stance Test, Timed Up and Go Test), walking (10-Meter Walking Test and number of steps), fear of falling ( Tinetti?s Falls Efficacy Scale, Visual Analog Scale), QoL (SF-12), ADL (Barthel Index) were evaluated. Also demographic properties, assistive devices, falls in the previous year, chronic diseases, prescribed drugs, visual problems were examined. Data analyses were performed using SPSS, version 10. We used ?chi square?, ?Fisher?s Exact Test? , ?Mann-Whitney U Test?, ?independent sample-t test? to calculate data and to compare the groups. In order to determine the effects of risk factors, multiple logistic regression and linear regression analyses were performed.The relation was found between the falls and gender, visual problems, cataract, balance, walking, fear of falling (p0,05).