Anterior maksillada farklı lokalizasyonlarda uygulanan dental implantların çene kemiğindeki kuvvet dağılımına etkisinin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile incelenmesi
Finite element analysis of the effect of dental implant location on stress distribution in the anterior maxilla
  1. Tez No: 204007
  2. Yazar: NİLÜFER BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmanın amacı, anterior maksillaya uygulanan dental implantların lokalizasyonlarının implantlar çevresinde oluşan stres, gerinim ve yer değiştirme değerlerine olan etkisini sonlu eleman analiz yöntemi ile araştırılmasıdır. Anterior maksillada kemiğin morfolojisi implantların düz abutmanlar ile restore edilmesine izin vermemektedir. Bu nedenle açılı abutman kullanılmasının sonuçlar üzerine etkisi de incelenmiştir. Maksillanın modeli bilgisayarlı tomografi görüntüsünden yararlanılarak hazırlanmıştır. Farklı implant lokalizasyonlarını içeren beş model hazırlanmıştır. Oluşturulan modellerdeki implant dağılımları şu şekildedir; birinci modelde iki kanin, ikinci modelde her iki kanin ve bir orta kesici, üçüncü modelde her iki kanin ve orta kesici, dördüncü modelde iki kanin ve bir yan kesici, beşinci modelde her iki kanin ve yan kesici dişler bölgelerine implantlar yerleştirilmiştir. Matematiksel modellerin çözümlenmesi Abaqus programı kullanılarak yapılmıştır. Dikey yükleme de tüm kuronlara, yatay yüklemede ise kanin bölgesindeki implantlara kuronun üzerinden 100 Newton'luk çiğneme kuvveti uygulanmıştır. Stres özellikle kortikal kemikte, gerinim ise trabeküler kemikte meydana gelmiştir. Abutman açısının 0 dereceden 15 dereceye çıkması gerilme, gerinim ve yer değiştirme değerlerinin dikey yüklemede artmasına, yatay yüklemede ise azalmasına neden olmuştur. En yüksek gerilme ve gerinim değerleri krestal kemikte ölçülmüştür. Beşinci model dikey yüklemede en yüksek, yatay yüklemede en az riske sahip modeldir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the effects of dental implant locations on stress, strain and displacement values in the anterior maxilla by finite element analysis. The morphology of existing bone in this area dictates that implants are placed at angles that are difficult to restore with the straight abutments. Therefore the effect of abutment angulations on results was also evaluated. Computed tomography was used to derive the geometry of maxillary bone model. Five models were created with different implants locations. The configurations of implants in these models were as follows; two canines in first model, two canines and one central incisor in second model, two canines and two central incisors in third model, two canines and one lateral incisor in fourth model and two canines and two lateral incisors in fifth model. The mathematical models were solved by Abaqus software. A load of 100 Newton was applied to each crown in vertical loading and 100 Newton was applied to canine sites in horizontal loading. Stress occurred predominantly in the cortical bone layers whereas strains occurred mostly in the cancellous bone. There was an increase in magnitude of stress, strain and displacement as the abutment angulations increased from 0 degree to 15 degree in vertical loading. In horizontal loading, the increase of abutment angulations caused less stress, strain and displacement value. Highest stress and strain values were calculated in crestal bone. The fifth model was found to be the most risky model in vertical loading and least risky model in horizontal loading.