Aksiller yaklaşımla brakiyal pleksus blokajında levobupivakain ile levobupivakain + prilokain kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of plain levobupivacaine and levobupivacaine-prilocaine combinations for axillary brachial plexus block
- Tez No: 204047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE SARKILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik renal yetmezlikli hastalarda üst ekstremitede AVF oluşturulması veya revizyonu için aksiller brakiyal pleksus blokajında levobupivakain ve levobupivakain-prilokain kombinasyonunun duyusal ve motor blok özelliklerinin değerlendirmektir.Fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra ASA III-IV grubundan, yaşları 18-80 arasında, 50 hasta çalışma kapsamına alındı. Noninvaziv arteriyel kan basınçları, kalp atım hızları ve periferik oksijen satürasyonları monitörize edildi. Vital bulgular 2, 5, 10,15, 20, 30, 60. dk'larda ve operasyonun sonuna kadar saatlik kaydedildi. Hastalar midazolam ve fentanil ile premedike edildi. Aksiller blokaj için hastalar supin pozisyonuna yatırılarak opere edilecek kol 90 derece abdüksiyona, ön kol fleksiyona ve eksternal rotasyona getirildi. 1 mL %1 lidokain blok öncesinde cilt infiltrasyonu için kullanıldı. Aksiller arter pulsasyonu palpe edildi. 21 G iğne sinir stimülatörünün negatif kutbuna bağlandı. 2 Hz'e akım şiddeti 1.0 mA ayarlanan akım ile araştırılan sinirlerin innerve ettikleri kaslarda uygun hareketlerden birisi görülene kadar ilerletildi. 0.5 mA'in altında iken uygun hareketlerin devam etmesi sağlandığında 40 mL lokal anestezik solüsyon negatif kan aspirasyonundan sonra enjekte edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı (n=25). Grup I'deki hastalara %0.5 levobupivakain 20 mL ve %2 Prilokain 20 mL toplam 40 mL, Grup II'deki hastalara %0.5 levobupivakain 20mL ve %0.9 NaCl solüsyonu 20 mL toplam 40 mL verildi. Sensoriyal ve motor blok dört sinire ait dermatomlarda 2, 5, 10, 15, 20, 30, 60. dk'larda ve daha sonra saatlik değerlendirildi. Sensoriyal bloğun başlangıç ve sonlanması (derece 1) pinprick testi ile; derece 0=blok yok (normal duyarlılık), derece 1=parsiyel blok (duyarlılıkta azalma), derece 2=tam blok (duyarlılık yok) değerlendirildi. Sensoriyal blok süresi hasta tarafından (derece 1 olduğunda) değerlendirildi. Motor blok derece 0=normal, derece 1=kuvvette azalma, derece 2=tam kuvvet kaybı şeklinde derecelendirildi. Motor blok başlama ve sonlanma zamanı (herhangi bir sinir dermatomunda derece 1 olması) kaydedildi. Gruplar arası karşılaştırma parametrik şartların sağlanabildiği durumlarda bağımsız gruplar için t-testi ile parametrik şartların sağlanamadığı durumlarda ise Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Kategorik veriler kikare testi ile değerlendirildi. Anlamlılık seviyesi 0.05 olarak alındı.Ortalama sensoriyal blok başlama zamanı grup I ve II'de sırasıyla 2.0±0.0 ve 4.4±2.1 dk, ortalama motor blok başlama zamanı grup I ve II'de sırasıyla 2.0±0.0 ve 3.6±1.5 dk olarak tespit edildi. Levobupivakaine prilokain ilave edilen grupta sensoriyal ve motor blok süreleri daha uzundu. Ortalama sensoriyal blok süresi grup I ve grup II'de sırasıyla 322dk, 267 dk, motor blok süresi 389 ve 286 dk olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to assess the sensorial and motor block properties of levobupivacaine and levobupivacaine-prilocaine combination for axillary brachial plexus block in chronic renal faliure patients undergoing distal upper extremity arteriovenous fistula creation or revision.After approval of the Faculty Ethical Committee, the patient population included 50 patients of ASA physical status III to IV, ages 18 ?80 yr. Continuous electrocardiogram monitoring, noninvasive arterial blood pressure monitoring, and pulse oximetry were established. Vital signs were recorded at 2, 5, 10, 15, 20, 30, 60 min, and hourly until end of the operation. The patients were premedicated with midazolam and fentanyl. All patients were placed supine, with the arm abduced at 90° and bent at the elbow with the forearm supinated. Lidocaine 1% 1 mL was used for skin infiltration prior to the block. The pulse of the axillary artery was palpated. A 21-G needle was connected to the negative lead of the nerve stimulator. The stimulating current was set to 1.0 mA and the stimulus frequency to 2 Hz. The needle was inserted superior to the artery until twitching was noted in the hand muscles at a stimulating current