Aksiller yaklaşımla brakiyal pleksus bloğu uygulamasında tek başına nörostimülatör kullanımı ile ultrasonografi eşliğinde nörostimülatör kullanımının blok başarısı komplikasyonlar ve hasta memnuniyeti açısından karşılaştırılması
Comparison of usage of neurostimulator only and neurostimulator together with ultrasonography in brachial plexus block performed with axillary approach with regard to block success, complications and patient satisfaction
  1. Tez No: 769709
  2. Yazar: ESENGÜL GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ AYGEN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada aksiller brakiyal pleksus blokajı uygulamasında ultrasonografi kullanımının blok başarısı, komplikasyonlar ve hasta memnuniyetine etkisinin araştırılması amaçlandı. Etik kurul onayı ve hasta onamları alınarak, ASA I-III, 20 yaş üzeri, önkol ve el cerrahisi uygulanacak 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik verileri kaydedilen hastalarda nabız, noninvaziv kan basıncı ve periferik oksijen saturasyonu monitörize edildi. Operasyondan 30 dakika önce 2 mg intravenöz midazolam ile premedikasyon uygulandı. Grup I'de (n=25) tek başına nörostimülatör kullanılarak, Grup II'de (n=25) ise ultrasonografi eşliğinde nörostimülatör kullanılarak brakiyal pleksus bloğu uygulandı. İşlem süresince kaç kez iğne girişi olduğu, vasküler ponksiyon varlığı ve işlem süresi kaydedildi. Hastanın işlem süresince duyduğu ağrı, sayısal ağrı skorlaması ile sorgulanarak kaydedildi. Hastada sensitif blok oluşumu pin-prick testi ile motor blok Holmenn skalası ile kontrol edildi. Blok oluşma süreleri kaydedilerek operasyona başlandı. Genel anestezi ihtiyacı kaydedildi. Operasyon bitiminde derlenme odasına alınan hastalara uygulanan anestezi yönteminden memnun kalıp kalmadıkları sorularak kaydedildi. Demografik veriler, motor ve sensitif blok başlama süreleri, operasyon ve işlem süresi, ağrı skoru Grup I ve II'de benzer bulundu. Grup I'de 2 hastada genel anestezi ihtiyacı oldu ve 3 hasta memnun kalmadığını ifade etti ancak istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. İğne giriş sayısı ve vasküler ponksiyon Grup II'de anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç olarak ultrasonografi eşliğinde nörostimülatör kullanılarak uygulanan aksiller brakiyal pleksus blokajında blok başarısı ve hasta memnuniyeti benzer bulundu, komplikasyon oranı ise anlamlı olarak düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of block success, complications and patient satisfaction of ultrasonography usage in axillary brachial plexus blockage. 50 patients with ASA I-III, over 20 years of age to whom forearm and hand surgery would be performed were included in this study after approval of the ethical committee and informed consent of the patients were obtained. Heart rate, noninvasive blood pressure and peripheral oxygen saturation of the patients were monitored, for whom demographic data were recorded. 2 mg midazolam was administered intravenously half an hour before the application. Brachial plexus blockage was applied in group I (n=25) using neurostimulator only and in Group II (n=25) ultrasonography guided neurostimulator. Procedure time, number of needle insertions, existence of vascular puncture was recorded. Pain felt by the patient during the treatment was recorded by examination with pain scoring. Sensory block developed was controlled with pin-prick test and motor block developed was evaluated with Holmen scale. Operation was started after block formation times were recorded. Need for general anesthesia was recorded. Patients were questioned in the recovery room after the operation if they were pleased with the anesthesia method performed and the answer was recorded. Demographic data, motor and sensorial block onset time, operation and procedure times and pain scores were found to be similar in Group I and II. 2 patients required anesthesia in group I and 3 patients stated that they were unsatisfied, but no statistically significant difference was detected. Number of needle insertions and vascular puncture were significantly lower in Group II. As a conclusion, block success and patient satisfaction in axillary brachial plexus blockage performed using neurostimulator together with ultrasonography were found to be similar and complication rate was found to be significantly lower.