Bazı imidazo[1,2-a]piridin türevlerinin sentezleri ve antimikrobiyel özellikleri üzerinde çalışmalar
Synthesis of some imidazo[1,2-a]pyridin derivatives and studies on their antimicrobial properties
  1. Tez No: 204056
  2. Yazar: FÜSUN UR GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN CESUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu çalışmada N-(imidazo[1,2-a]piridin-2-il)karbohidrazidden türetilen yirmi sekiz yeni heterosiklik bileşik sentez edilmiş ve bileşiklerin antiviral ve antifungal özellikleri araştırılmıştır. N-(İmidazo[1,2-a]piridin-2-il)karbohidrazid (3), daha sonra 4-tiyazolidinon, 1,3,4-oksadiazol-2-amin ve 1,2,4-triazolin-3-tiyonları kapatacak 1-[(imidazo[1,2-a]piridin-2-il)karbonil]-4-alkil/ariltiyosemi-karbazid (4a-j) türevlerini elde etmek için alkil veya arilisotiyosiyanatlar ile reaksiyona sokulmuştur.2-[(İmidazo[1,2-a]piridin-2-il)karbonil]hidrazono-3-alkil/ ariltiyazolidin-4-on türevleri (5a-f) N1-açil-N4-alkil/ariltiyosemikarbazid türevlerini sodyum asetat karşısında etil bromoasetat ile reaksiyona sokarak hazırlanırken, N-(nonsübstitüe/4-sübstitüefenil)-5-(imidazo[1,2-a]piridin-2-il)-1,3,4-oksadiazol-2-aminler(6a-d) N1-açil-N4-alkil/ariltiyosemikarbazid türevlerinden iyot-potasyum iyodürle potasyum hidroksit çözeltisi içinde oksidatif desülfürasyon reaksiyonu ile kapatılmışlardır. Diğer taraftan N1-açil-N4-ariltiyosemikarbazitlerin sodyum hidroksitteki çözeltilerinin ısıtılması 5-(İmidazo[1,2-a]piridin-2-il)-4-alkil/aril-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyonları (7a-h) vermiştir. Bileşiklerin oluşum mekanizmaları tartışılmış ve yapıları elementel analiz, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, HMBC (13C,1H) ve kütle spektroskopileri ile aydınlatıl-mıştır. 4a-c,f-j, 5a-c,f, 6a-d ve 7a-c,f-h influenza A H1N1, influenza A H3N2, influenza B, para- influenza virus-3, reovirus-1, sindbis virus, koksaki virus B4, punta toro virus, herpes simpleks virus-1 (KOS), herpes simpleks virus-2 (G), vaksinia virus, vesikülar stomatitis virus, herpes simpleks virus-1 TK KOS ACVRr, respiratuvar sinsitiyal viruslara karşı antiviral aktivite için test edilmiş ancak virusların herhangi birine özgün antiviral etkileri olmadığı bulunmuştur.Antifungal etki taramasında, 4a-c,f-j, 5a,b,f ve 6a-d bileşiklerinin Trichophyton tonsurans NCPF245, T.rubrum, Microsporium canis, M.gypseum NCPF-580, Candida albicans ATCC 10231 ve C.parapsilosis ATCC 22019 e karşı aktiviteleri araştırılmıştır.Denenen bütün bileşiklerde değişik konsantrasyonlarda antifungal aktivite gözlenirken, en yüksek aktiviteyi M.canis üremesini durduran 4h (2 mg ml-1) ve 4f (4 mg ml-1) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study some new heterocyclic compounds derived from N-(imidazo[1,2-a]pyridine-2-yl)carbohydrazide were synthesized and their antiviral and antifungal properties were investigated.N-(Imidazo[1,2-a]pyridine-2-yl)carbohydrazide (3) was reacted with alkyl or aryl isothiocyanates to obtain 1-[(Imidazo[1,2-a]pyridine-2-yl)carbonyl]-4-alkyl/aryllthiosemicarbazide (4a-j) which were then cyclized to 4-thiazolidones, 1,3,4-oxadiazol-2-amines or 1,2,4-triazoline-3-thiones.While 2-[(imidazo-[1,2-a]pyridine-2-yl)carbonyl] hydra-zono-3-alkyl/arylthiazolidin-4-one derivatives (5a-f) were prepared by reacting N1-acyl-N4-alkyl/arylthiosemicarbazides with ethyl bromoacetate in the presence of sodium acetate, 5-(imidazo[1,2-a]pyridine-2-yl)-N-aryl-1,3,4-oxadiazol-2-amines (6a-d) were cyclized by an oxdative desulfuration reaction of N1-acyl-N4-arylthiosemicarbazides with iodine-potassium iodide in potasium hydroxide solution. On the other hand, heating a solution of N1-acyl-N4-alkyl/arylthiosemicarbazides in sodium hydroxide afforded 5-(imidazo[1,2-a] pyridine-2-yl)-4-alkyl/aryl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thiones(7a-h). Chemi-cal formation mechanisms of the compounds were discussed and the structures were confirmed by elementel analysis, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, HMBC (13C,1H) and mass spectral data. 4a-c,f-j, 5a-c,f, 6a-d and 7a-c,f-h were tested for antiviral activity against influenza A H1N1, influenza A H3N2, influenza B, para-influenza-3 virus, reovirus-1 virus, sindbis virus, coxsackie virus B4, punta toro virus, herpes simplex virus 1 (KOS), herpes simplex virus-2 (G), herpes simplex virus 1 TK KOS ACVr, vaccinia virus, vesicular somatitis virus and respiratory sinsitial virus but no spesific antiviral effect were found against any of the viruses. The antifungal activities of 4a-c,f-j, 5a,b,f and 6a-d were investigated against Microsporum gypseum NCPF-580 , M.canis, Trichophyton tonsurans NCPF 245, T.rubrum, Candida albicans ATCC 10231 and C.parapsilosis ATCC 22019. All the tested compounds exhibited varying degrees of antifungal activity where the highest activities were demonstrated by compounds 4h and 4f against M. canis at 2 mg ml-1 and 4 mg ml-1 respectively.