Düzenli egzersiz yapan kişilerde ayak tabanı deri rezistansının proprioseptif duyu ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of the sole skin resistance on proprioception and balance in regularely exercised athletes
- Tez No: 204102
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
?Düzenli Egzersiz Yapan Kişilerde Ayak Tabanı Deri Rezistansının Proprioseptif Duyu ve Denge Üzerine Etkilerinin İncelenmesi? başlıklı çalışmamızda iki grup ele alınmıştır. Deney grubu farklı spor ve egzersiz programlarına düzenli olarak katılan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan 30 sporcudan, kontrol grubu ise düzenli egzersiz yapmayan İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nda okuyan 30 öğrenciden oluşturulmuştur.Ayak tabanı deri rezistansı seviyesinin, kontrol grubuyla kıyaslandığında sporcularda daha düşük olduğu kaydedilmiştir (p0,05).Sporcularda gözler açıkken 10º dorsifleksiyon açısındaki propriyosepsiyon duyusuyla dinamik denge arasında doğru yönde ilişki bulunmaktadır (p0,05).Her grupta dominant ve dominant olmayan taraflar arasında ve cinsiyete göre de fark bulunmamıştır (p>0,05).Ancak kas gücü dominant ve dominant olmayan taraflarda farklılık göstermiş ve erkeklerde daha yüksek olduğu kaydedilmiştir (p>0,001
Özet (Çeviri)
The Investigation of the Effects of the Sole Skin Resistance on Proprioception and Balance in Regularly Exercised AthletesOur research titled with ``The Investigation of the Effects of the Sole Skin Resistance on Proprioception and Balance in Regularly Exercised Athletes?? dealed with two group; experiment grup which consist of 30 athlete of Marmara University Physical Education and Sports School who participated regularly in diffirent exercise and sports program. The control group also consist of 30 voluntary from İstanbul University School of physical Therapy and Rehabilitation who did not participate in any regularly exercise or sports program.The results indicated that the skin resistance level?s values of the sole of the ankle was lower in the athletes than the control group (p0,05).There was a positively proportion between proprioception with eyes open at 10° dorsiflexion and dynamic balance in athletes (p0,05). İn each group there was no differences between dominant and non-dominant sides also between genders (p>0,05). just muscle strength showed different distribution between two sides and better in males than females (p>0,001).