Serebral palsi'li çocuklarda nöromüsküler elektrik stimülasyonu ve kinezyoteyp uygulamalarının oturma dengeleri üzerine etkileri
The effects of neuromuscular electrical stimulation and kinesiotaping on sitting balance in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 399182
  2. Yazar: KAMİLE UZUN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma serebral palsili (SP) çocuklarda nörogelişimsel tedaviye (NGT) ek olarak uygulanan elektrik stimülasyonu ve kinezyoteyp uygulamalarının oturma dengeleri üzerine etkilerini araştırmak amacı ile planlandı. Çalışmaya 5-12 yaş arasında SP tanısı almış kaba motor fonksiyon sınıflama sistemi (KMFSS) 3-4-5 seviyelerinde 45 çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen çocuklar 3 gruba ayrıldı, bu gruplar NGT uygulanan grup, NGT+nöromusküler elektrik stimülasyonu (NMES) uygulanan grup ve NGT+NMES+kinezyoteyp uygulanan gruptur. NGT'ye ek olarak paravertebral kaslara NMES 2. grupta uygulandı. 3. gruba ise NGT'ye ek olarak paravertebral kaslara NMES ve kinezyoteyp uygulamaları birlikte yapıldı. Uygulamalar 6 hafta boyunca devam etti. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrasında yapıldı. Çocuklar, gövde abdominal ve sırt ekstansör kasları için manuel kas testi, kısalık testleri, KMFSS, kaba motor fonksiyon ölçümü (KMFÖ), oturmada postüral kontrol ölçümü (OPKÖ), modifiye fonksiyonel uzanma testi, WeeFIM ve serebral palsi yaşam kalite anketi (CP QOL) ile değerlendirildi. Abdominal ve sırt ekstansör kas kuvveti değerlerinde 2. ve 3. gruplarda istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü. Özellikle 3. grupta artış daha fazlaydı. KMFÖ, OPKÖ ve CP QOL değerlerinde genel olarak üç grupta da anlamlı farklar görüldü. 3. gruptaki artış daha fazlaydı. Modifiye fonksiyonel uzanma testi, OPKÖ'nün oturma seviyesi bölümü ve WeeFIM değerlerinde ise sadece 3. grupta anlamlı fark görüldü. Sonuç olarak SP'li çocuklarda, NGT'ye ek olarak uygulanan NMES ve kinezyoteyp uygulamaları gövde kontrolünü ve fonksiyonelliği artırmakta, postural kontrol ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlıkları olumlu yönde etkilemektedir. Böylece SP'li çocukların ve ailelerinin yaşam kaliteleri pozitif yönde etkilenmektedir. Ayrıca NGT'ye ek olarak uygulanan tüm bu yöntemler SP'li çocuklarda daha etkin olmakta ve çocukların fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarında dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of electrical stimulation and kinesio taping applications, which is applied in addition to neurodevelopmental treatment (NDT), on sitting balance in children with cerebral palsy. Forty five children between the ages 5-12 years, diagnosed with Cerebral Palsy were included in the study. They were at level GMFCS 3-4-5. The study was composed of 3 groups; NDT group, NDT+neuromuscular electrical stimulation group and NDT+kinesio taping+neuromuscular electrical stimulation group. Neuromuscular electrical stimulation (NMES) was applied to paravertebral muscles in addition to NDT in the second group. Both electrical stimulation (NMES) and kinesio taping were applied to paravertebral muscles in addition to NDT in the third group. The treatment applied for 6 weeks. Children were evaluated with manual muscle testing for abdominal and back extensor muscles, shortness tests, gross motor function classification system (GMFCS), gross motor function measure (GMFM), seated postural control measure (SPCM), modified functional reach test, WeeFIM and cerebral palsy quality of life (CP QOL) before and after the treatment. Significant differences were observed in abdominal and back extensor muscle strength in the second and third groups. Especially in the third group, increase was higher. Significant differences were observed in GMFM, SPCM, and CP QOL values in all groups. Increase was higher in the third group. Significant difference was observed in modified functional reach test, sitting level section of SPCM and WeeFIM only in the third group. Consequently, application of kinesio taping and NMES in addition to NDT in children with CP increases the trunk control and the functionality, and affects postural control and independence in the activities of daily living. Thus, both quality of life in children with CP and in their families are affected positively. Furthermore, application of all these modalities in addition to NDT is more affective and has to be taken into account in implementing physiotherapy and rehabilitation programmes in children with CP.