Kırıkkale ilinde 13-14 yaş grubu okul çocuklarında dental florozis prevelansının diş çürüğü ve içme suyu flor konsantrasyonları ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the dental fluorosis prevalence and relationship between dental caries and fluoride concentration in drinking water among 13 and 14 –year-old school children in kirikkale,turkey
  1. Tez No: 474503
  2. Yazar: HATİCE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN AKBAY OBA, PROF. DR. NURHAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Florozis, günlük flor alımının optimum dozdan fazla olması durumunda, alınan flor miktarına ve süresine göre vücutta çeşitli sistemik etkilerin ortaya çıktığı bir hastalıktır. Dental floroziste, çocukluk çağında alınan yüksek dozda flor, mine matriks proteinlerinin sekresyon fazında ortamdan uzaklaşmasını yavaşlatır, minenin kristal gelişimini geciktirir, renklenmeye ve çürüğe yatkın hipoplazik ve hipomineralize diş gelişimine neden olur. Yüksek flor içerikli içme suyu kaynaklarına sahip coğrafi bölgelerde yaşayan bireylerde görülen endemik florozis günümüzde önemli bir halk sağlığı problemidir. Dünya Sağlık Örgütü raporunda Türkiye'nin de içinde bulunduğu 25 ülkede endemik florozis görüldüğünü bildirmiştir. Son zamanlarda kliniğimize başvuran hastalarda dental florozis sıklığının oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir, ancak literatürde Kırıkkale'nin dental florozis prevalansı ile alakalı herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Araştırmamızın amacı Kırıkkale ilinde dental florozis sıklığını saptamak, kullanılan içme sularındaki flor miktarı ile florozis şiddeti ve diş çürüğü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamıza 13-14 yaş grubu okul çocukları dahil edilmiştir. Kırıkkale merkez ve 8 ilçesinde 27 okul belirlenmiştir. Dental florozis ve diş çürüğü sıklığını saptamak amacıyla toplam 1506 çocuğun ağız içi muayenesi yapılmıştır. Ayrıca oral hijyen alışkanlıkları ve kullandıkları su kaynaklarını belirlemek amacıyla çocuklara ve velilerine birer anket uygulanmıştır. Belirlenen su kaynaklarından su örnekleri alınmış ve flor analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda Kırıkkale ilinde dental florozis prevelansı %21,8 olarak bulunmuştur. Kırıkkale genelinde içme suyu flor konsantrasyonlarının 0,128 ppm-5,967 ppm arasında değiştiği tespit edilmiştir. İçme suyu flor konsantrasyonları arttıkça dental florozisin anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Ancak DMFS ile dental florozis arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Fluorosis is a disease which is characterized by various systemic effects that occurs in the body according to the amount and duration of excess of optimal daily fluoride intake. In dental fluorosis, depending on high dose of fluoride intake in childhood, divergence of enamel matrix proteins slow down in secretion phase, the crystal enamel development is delayed and hypoplastic teeth which prone to discolouration and caries develop. Endemic fluorosis which is seen in individuals living in geographic areas with high amount of fluoride in drinking water sources; is a major public health problem nowadays. The report of World Health Organization stated that endemic fluorosis has seen in 25 countries included Turkey. In recent study, we found that the frequencies of dental fluorosis in Kırıkkale was quite high but there was no report about dental fluorosis of Kırıkkale in literature. The purposes of our study are; to determine the frequency of dental fluorosis in Kırıkkale, to investigate the relation between the amount of fluoride in drinking water and severity of fluorosis, and to detect the relation between dental fluorosis and dental caries. 1506 school-children who are 13-14 years old, were included to our study. Children were examined intraorally and the frequencies of dental flourosis and caries were determined. Also, a questionnaire was applied to parents and children to determine the hygiene habits and drinking water resources used. The fluor concentrations of detected drinking water sources were measured. Water samples were taken from the detected water sources and fluor analyzes were carried out. The prevalence of dental fluorosis in Kırıkkale was found 21.8%. Fluor concentrations of drinking water in Kırıkkale was found to vary between 0,128 ppm and 5,967 ppm. It was assessed that as fluor concentrations of drinking water increases, dental fluorosis increases significantly. However, there was no significant relationship between DMFS and dental fluorosis.