İlk ve orta evre alzheimer hastalarının evde izlemi
Home follow-up visits of early and moderate stage alzheimer patients
  1. Tez No: 204170
  2. Yazar: GÜLAY TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Polikliniği ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Ünitesi'ne başvuran, ilk ve orta evre Alzheimer hastalarına yönelik ev izlemlerinde yapılan hemşirelik girişimlerinin hasta sorunlarına, kaygı ve depresyon düzeylerine etkisini incelemek amacıyla eylem araştırması olarak yapılmıştır. Araştırma, kriterlere uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 40 hasta üzerinde 1'i başlangıç izlemi, 6'sı haftada bir ve sonuncusu (kontrol izlemi) bir ay sonra yapılan izlemler şeklinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, Alzheimer Hastalarına Yönelik Veri Toplama Formu, Cornell Demansta Depresyon Ölçeği, Spielberg'in Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri ile toplanmıştır. Başlangıç izleminde hastaların sorunları Alzheimer Hastalarına Yönelik Veri Toplama Formu ile belirlenmiş, depresyon, durumluk ve sürekli kaygı ölçekleri uygulanmıştır. Haftalık yapılan ev izlemlerinde belirlenen sorunlara yönelik planlanan hemşirelik girişimleri yapılmıştır. Bir ay sonraki kontrol izleminde de hasta sorunları tekrar değerlendirilmiş, depresyon, durumluk ve sürekli kaygı ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Yüzdelik, Cochran Q Testi, Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is carried out action research to determine the effect of home follow-up visits for the decrease of problems of early and moderate stage Alzheimer disease patients? who have applied to Hacettepe University Adult Hospital Neurology Policlinic and Department of Internal Medicine Geriatrics Units. Study was conducted with 40 patients who met the study criterion and accepted to join the study including visits one of which was beginning and six weekly and one post-study month later follow-up visits. Data were collected with Data Collection Form for Alzheimer Disease Patients, Cornell Dementia Depression Scale and Spielberg?s State-Trait Anxiety Inventory. In beginning visit, Alzheimer patients? problems were determined and depression and anxiety scales were applied. In follow-up visits, nursing interventions which were previously planned according to the problems of the patients were put into practice. In each weekly visit, patients? problems were checked out and next follow-up visit were planned. In control follow-up visit which was one month after of other visits, patients? problems were re-determined, and depression and anxiety scales were applied. Percentage values, Cochran Q test, Variance Analysis For Repetitive Measures were used in data analysis.