Hekim ve hemşirelerin iş doyum düzeyi
Job satisfaction levels of physicians and nurses
- Tez No: 204172
- Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma hekim ve hemşirelerin iş doyum düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Aralık 2006-Ocak 2007 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi (HÜEH) ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (DYBEAH) çalışan toplam 162 hekim ve 229 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından ilgili literatür incelenerek geliştirilen veri toplama formu ve Minnesota Doyum Anketi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Varyans Analizi, Tukey Testi ve yüzdelik kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin genel iş doyumu puan ortalaması : 2.90±0.83, içsel doyum puan ortalaması : 3.05±0.85 ve dışsal doyum puan ortalaması : 2.68±0.90; hekimlerin genel doyum puan ortalaması : 3.12±0.72, içsel doyum puan ortalaması : 3.30±0.76 ve dışsal doyum puan ortalaması : 2.86±0.80 dir. Her iki meslek grubunda da iş doyumu puan ortalamalarının anketin kesim puanı olan ( : 3.00) nötr doyum puanı civarında olduğu yani, yüksek olmadığı tespit edilmiştir. Yine her iki meslekte dışsal iş doyumu puan ortalamaları nötr doyum puanının altında olup, işin çevresine ait öğelerden daha fazla doyumsuzluk yaşandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study conducted to determine the job satisfaction levels of doctors and nurses. The sample of this research consists of a total 162 physicians and 229 nurses working at Hacettepe University Adults Hospital (HÜEH) and Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital (DYBEAH) between December 2006 and January 2007. The data collection form that was developed after having reviewed the relevant literature and Minnesota Satisfaction Survey were used as data collection tools. Variance analysis, Tukey test and percentage were used for the statistical analysis of the data. According to the findings of the study, the average score of nurses? general job satisfaction is : 2.90±0.83, internal satisfaction average score : 3.05±0.85 and external satisfaction average score is : 2.68±0.90; while the general satisfaction average score for doctors is : 3.12±0.72, internal satisfaction average score : 3.30±0.76 and external satisfaction average score is : 2.86±0.80. It was found that for both the profession groups, job satisfaction average scores are around the neutral satisfaction score ( : 3.00), which is the section score of the survey, and thus are not high. Again for both professions, the external job satisfaction average scores are lower than the neutral satisfaction scores and it was found that dissatisfaction is higher with the elements regarding the environment of the job.