Hekim ve hemşirelerin empatik eğilim düzeyleri ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relation between emphatic tendency and job satisfaction for physicians and nurses
- Tez No: 271773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma hekim ve hemşirelerin empatik eğilim ve iş doyumu düzeyleri ile bunların birbiriyle olan ilişkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, Ocak-Nisan 2010 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 136 hekim ve 265 hemşire oluşturdu. Veri toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu, Dökmen tarafından geliştirilen Empatik Eğilim Ölçeği ve Hackman ve Oldham tarafından geliştirilen İş Doyumu Ölçeği kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; Ortalama, standart sapma, Oneway Anova testi, Tukey-hsd, student t testi, pearson korelasyon ve spearman's rho korelasyon analiz teknikleri kullanıldı. Çalışmada Empatik Eğilim Ölçeğinin güvenirliğinin Cronbach's alpha katsayısı 0,607, İş Doyumu Ölçeğinin güvenirliğinin Cronbach's alpha katsayısı 0,901 bulundu.
Özet (Çeviri)
Survey of physicians and nurses and job satisfaction levels of empathy and their relationship with each other in order to determine the relationship between the user and the caller was performed. The research sample, between January to April 2010 Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital, 136 physicians and 265 nurses who created the work. Data collection and information form prepared by the researcher, developed by the cast and Empathic Tendency Scale developed by Hackman and Oldham Job Satisfaction Scale was used. Statistical evaluation of data, average, standard deviation, Oneway Anova, Tukey-hsd, Student t test, Pearson correlation and Spearman's rho correlation analysis techniques were used. In study, the Cronbach's alpha reliability coefficient of Empathic Tendency Scale 0.607, Job Satisfaction Scale: Cronbach's alpha reliability coefficient was 0.901.