Türev araçlar ile ilgili işlemler ve bu işlemlerin hukuki niteliği
Futures conracts and there legal prosedure
- Tez No: 204261
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRGÜL SOPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETİnsanoğlu tarafından yenilik olarak nitelendirilen her türlü gelişme, insanoğlunun kendiihtiyaçlarından kaynaklanmıştır. Nasıl ki para mefhumu gelişen toplumsal yaşam sonucundaayınların takasının ihtiyaca cevap vermemesi sonrasında ortaya atılmış ve kullanılmayabaşlanmışsa veya sanal iletişim dünyayı saran globalleşme olgusu ve buna paralel teknolojikgelişmenin doğurduğu zaman problemini gidermek amacıyla yaratılmış ve yaygınlaşmışsa,özelde vadeli işlem sözleşmeleri; genelde ise tüm türev araçlar olarak isimlendirilen yenifinansal teknikler, insanların ihtiyaçları doğrultusunda üretilmiş ve finansal piyasakatılımcılarının kullanımına sunulmuştur.Türkiye'de ve Dünya'daki ekonomik gelişmelerin sürekli bir gelişim içinde olması vebununla birlikte ekonomik dengelerin sürekli değişmesi çeşitli finansal enstrümanlarkullanılarak piyasa oyuncularının risklerini minimuma indirme çabası içinde olmayayöneltmiştir. Çalışmamızda bu finansal enstrümanlardan vadeli işlem sözleşmeleriniirdelemeye çalışacağız.Dünya'da 1970 yıllarının başında gelişen bu piyasa ülkemizde de 90'lı yıllarda yer bulmayaçalışmış çeşitli kurumlar tarafından yapılan çalışmalar ve bu çalışmalara yönelik çıkarılankanunlarla nihayetinde İzmir vadeli işlemler borsasının açılmasıyla Türkiye'nin de bir vadeliişlem ve opsiyon borsası olmuştur.Söz konusu işlemlerin hangi kurallarla ne şekilde yapılacağı ve çeşitliği zaman içinde kendinigösterecektir. Hukuki açıdan vadeli işlem sözleşmelerinin kurulması ve bunlarla ilgili sorunlarpiyasaların gelişmesiyle çeşitlenecektir. İşte çalışmamız dâhilinde, yukarda açıklandığışekilde günümüzde kullanılması zorunluluk halini alan türev araçlar içerisinde yer alan vadeliişlemleri diğer türev araçlarıyla karşılaştırılarak hukuki yönleriyle incelemekte ve bu suretleTürkiye'de yakın geçmişte finansal piyasa katılımcılarının kullanımına sunulan bu finansalaraca ilişkin bilimsel bilginin gelişimine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMURYDevelopments which we qualification as improvement are being of human beings needs.Where with money became a improvement event of emergent publics is the globalizeand according technology is important the problems to remove. For that reason wefound and prevent the future markets. These are for the people made.In Turkey and in the world the instruments are using for the peoples needs andeconomic changing to minimize all risks. In this work we will show the futures marketsof these instruments.The practices at the 1970 s in the world and 90 s in Turkey many establishments werefound abut the futures markets and the rules were made finally after the researches thecapital market and stock exchange bourse has started in İzmir.We will see how the law can form this system we will see during the time. The problemsof the derivatives exchanges acts and the practice will shown be growing of thesemarkets. In this thesis we will tray to explain how these instruments are working andwhat the differences by the law are. Hoop Ely this work will help the science about thefutures markets.