Risk yönetimi açısından vadeli değiş-tokuş ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 92972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Küreselleşme serbest piyasa ekonomisinin gelişmesi, uluslar arası ticaretin ve yatırımların artması hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde finansal risk yönetiminin önemini arttırmaktadır. Bu amaçla geliştirilmiş olan yeni finansal araçlardan biri olan swapin da temel amacı riski sınırlamak, paylaşmak veya devretmektir. İstenilen paraya ulaşma, önemli piyasalara girme, orbitrajdan yararlanma, kar elde etme, varlık getirişini arttırma, borç maliyetini azaltma gibi nedenler de, swapin konusunu oluşturmaktadır. Swap, genelde, bir varlıkla diğer bir varlığın, bir borç yükü ile diğer bir borç yükünün, bir faiz yükü ile diğer bir faiz yükünün değiştirilmesini kapsamına alır. Swapin günümüzde en çok kullanılan türü para ve faiz swaplandir. Bu nedenle bu swaplar üzerinde daha ayrıntılı bir şekilde durulmuştur. Swap işlemleri ülkemizde 1985'ten sonra uygulanmaya başlamıştır. Ancak, vergi sorunları ile hukuki boşluklar, ekonomik istikrarsızlıklar, yüksek düzeyli enflasyon, muhasebeleştirme sorunları gibi olumsuz etkiler nedeniyle uygulamanın başarılı olduğu söylenemez. Yukarıdaki sorunların vakit geçirilmeden çözülmesi, uluslar arası bir risk yönetimi aracı olan swapin ülkemizde gelişmesi açısından yararlı olacaktır. Bu çalışmamızda risk yönetiminde kullanılan forward, futures, option, swap gibi temel finansal araçların genel tanıtımı ve uygulaması yapılmıştır. Ülkemizde pek tanınmayan ve riski devretme amaçlı diğer türev ürünler olarak ifade edilen faiz tavanı, tabanı, yakası, koridoru ile, üst bazlı, bileşik, gökkuşağı sözleşmeleri; cayılabilir, katlamalı etkili, kaldıraç etkili, hisse senedine endeksli, ülke faiz farklarına endeksti, vadeye ve faiz oranına 140göre amortismanlı faiz swaplan gibi yeni finansal araçlar daha ayrıntılı bir şekilde açıklanmış ve bunlara ait uygulama örnekleri yapılmıştır. Faiz swaplannin en çok kullanılan bir türü olan sabit ve değişken oranlı faiz swaplannda swapla ilgili hesaplamaların daha kolay yapılmasına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan bir“hesaplama modeli”önerisinde bulunulmuş ve bu modeli kullanarak değişik özellikli uygulama örnekleri yapılmıştır. Swapm ülkemizdeki uygulaması üzerinde kısaca durularak, yapılması gereken çalışma ve düzenlemelerle ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur. 141
Özet (Çeviri)
SUMMARY Globaslisatlon, the development of free market economy, the increase of international commerce and investements enhance the importance of financial risk management both in developed and developing countries. Swap is one of the new financial derivatives which is improved by this propose. Like forward, futures, option, swap's main proposes are the limitation, sharing or hedgeing the risks. The main aims of swap are reaching the target currency, entering the crucial markets, getting the benefit of arbitrage, speculating increasing the income of assets, decreasing the cost of liabilities, etc. Presently the most used swaps are currency, and interest rate swaps including the exchange of one assets to another, one liabilities to another and one interest rate to another. By this propose, it is focused on these swaps in detail. The operations of swap initiated to be implemented after 1985 However it cannot be said that the practice is succesful. Taxation problems, legal regulations insufficience, economical unstabiliy, the high inflation, problems of accounting are the reasons of this. In our country, the solution of the problems mentioned obove will be becuseful in terms of developing swap which is an important instrument of international risk management. In our study, we have made a general introduction and implementation of main financial derivatives such as forward, futures, option, swap and explained other financial instruments culled“Other derivatives aimed hedging”such as interest rate ceiling (caps), flooors, collars, corridoors, power caps, compound options, inverse floater swaps, leveraged 142swaps, swaption, differential swaps, amortizing swaps, index principal swaps, equity index-linked swaps, rainbow option, etc.... which are not well known in our country. In order to facilitate the implementation, it is suggested a“calculating model”concerning the calculation of total swap advantage and sharing this advantage between contreparties. It Is prepared some implementing examples in different characteristics and used thes model on these examples. The implementation of swap in Turkey is explained shortly and made some suggestions concerning the works and regulations necessary in this area, 143 xc