Kamu harcama yönetimi bağlamında orta vadeli harcama sistemi ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Medium term expenditure framework in the context of public expenditure management and the evaluation of Turkish case
  1. Tez No: 204297
  2. Yazar: TOLGA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZETYazar : Tolga DEMİRBAŞÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : MaliyeBilim Dalı : Bütçe ve Mali PlânlamaTezin Niteliği : Doktora TeziSayfa Sayısı : XVII + 316Mezuniyet Tarihi : 01.12.2006Tez Danışmanı : Prof. Dr. Figen ALTUĞKAMU HARCAMA YÖNETİMİ BAĞLAMINDA ORTA VADELİ HARCAMASİSTEMİ VE TÜRKİYE AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİBütçelemenin davranışsal yönlerini de içeren kamu harcama yönetimi, yenibir bütçeleme yaklaşımıdır. Bu yeni yaklaşım, arzu edilen bütçesel sonuçlaraulaşmak için bir dizi kurumsal düzenlemeyi barındırmaktadır. Daha iyi sonuçlarayönelik en önemli kurumsal düzenleme orta vadeli harcama sistemidir. Kısaca ortavadeli harcama sistemi, devletin elde edilebilir kaynak düzeyine göre harcamayapmasını sağlayan, çok yıllı harcama plânlaması sistemi olarak tanımlanabilir.Genelde üç yıllık bütçe gider ve gelirlerinin tahmin edilmesini gerektiren sistem,devlet tarafından makro-mali disiplini artırmada etkin bir araç olarakkullanılabilmektedir. Orta vadeli yaklaşım, geleceğe yönelik politika kararlarınınharcamalara etkisini değerlendirmeye izin verdiğinden kaynak tahsisinde etkinliğide güçlendirmektedir. Ayrıca, orta vadeli harcama sistemi harcamacı birimlereorta vade boyunca öngörülebilirlik sağlayarak kaynak kullanımında etkinliğinartmasını teşvik etmektedir. Bu tez, Avustralya, İsveç, Almanya, İngiltere gibibirçok ülkede uygulanan orta vadeli harcama sisteminin, Türkiye örneğiniincelemektedir. Türkiye'de çok yıllı bütçeleme olarak adlandırılan ve 2006-2008bütçesi için başlanan sistemin teknik kapasitesinin iyi olmadığı ve başarılı bir ortavadeli harcama sistemi için yeterli koşullar bulunmaksızın uyarlandığı, buçalışmada ulaşılan temel sonuçlar arasındadır. Ayrıca yeni sistemin, merkezi maliyönetimin parçalı kurumsal yapısı üzerine inşa edildiği de gösterilmektedir. Sonolarak tez, Türkiye'deki çok yıllı bütçelemenin kalitesini artıracak bazı önerileride içermektedir.Anahtar SözcüklerKamu Orta Vadeli Mali Plânlama Çok Yıllı Türkiye'deHarcama Harcama Bütçeleme Kamu MaliYönetimi Sistemi Yönetimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAuthor : Tolga DEMİRBAŞUniversity : Uludag UniversityBranch of Main Science : Public FinanceScience Branch : Budget and Fiscal PlanningThesis : Dissertation ThesisPage Numbers : XVII + 316Post-Graduate Date : 01.12.2006Advisor : Prof. Dr. Figen ALTUĞMEDIUM TERM EXPENDITURE FRAMEWORK IN THE CONTEXT OFPUBLIC EXPENDITURE MANAGEMENT AND THE EVALUATION OFTURKISH CASEPublic expenditure management is a new budgeting approach that alsoincludes the behavioral dimensions of budgeting. This new approach covers abroad range of institutional arrangements to achieve desired budgetary outcomes.Medium term expenditure framework (MTEF) is the most important one amongthe institutional arrangements for the better outcomes. Briefly MTEF can bedefined as a system of multi year public expenditure planning that enablesgovernment to spend in accordance with the level of resource availability. Thesystem which requires generally three years budget expenditures and revenuesestimates can be used as an effective instrument by the governments to increasemacro-fiscal discipline. Medium term approach also bolsters allocative efficiencyby allowing assess the resource implications of future policy decisions. BesideMTEF encourage better operational efficiency by providing predictability duringthe medium term period for the spending agencies. This thesis examines Turkishcase of MTEF that has been implemented in many countries, such as Australia,Sweden, Germany, and United Kingdom. The system called multi-year budgetingin Turkey that has been introduced for the budget term 2006-2008, has notsufficient technical capacity and that it has been adopted unless there is sufficientconditions for successful MTEF are some of the main finding of this study. Inaddition, it has been indicated that the new system has been built on thefragmented institutional environment of central fiscal management. Finally thethesis comprises some recommendations that would enhance the quality of multi-year budgeting in Turkey.Key WordsPublic Medium-Term Fiscal Multi-Year TurkishExpenditure Expenditure Planning Budgeting Public FiscalManagement Frameworks Management