Türkiye'de planlama ve mali planlamanın analizi: OECD ülkeleri ile karşılaştırmalı bir analiz
Fiscal planning in Turkey and analysis of fiscal planning: A comparative analysis with OECD countries
- Tez No: 918518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Planlama kavramı, kamu yönetimi bağlamında son yüz yıldır öne çıkmış ve son yıllarda bu önem daha da belirginleşmiştir. 20. yüzyılın başlarında kalkınma planlarıyla temelleri atılan bu süreç, 1990'lı yıllarda performans esaslı bütçeleme anlayışının etkisiyle orta vadeli harcama sistemleri, stratejik planlama, performans programları ve faaliyet raporları gibi araçlarla genişlemiştir. Türkiye'de 1930'lu yıllarda sanayi planları devreye alınmış, 1960'lı yıllardan itibaren ise kalkınma planları kamu sektörünün temel politika araçları arasında yerini almıştır. 2000'li yılların başlarında yürürlüğe giren 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile planlama araçlarının kapsamı genişletilerek kamu yönetimine yeni planlama mekanizmaları entegre edilmiştir. Dünyada da benzer bir eğilim gözlemlenmekte; planlama kavramı giderek stratejik bir boyut kazanmaktadır. Bu doğrultuda Avrupa Birliği üyesi ülkeler, kalkınma planlarını AB mali düzenlemeleri ve fonları çerçevesinde yapılandırırken, diğer planlama araçlarının Türkiye'ye kıyasla daha esnek ve faaliyet odaklı olduğu görülmektedir. OECD üyesi ülkelerin genelinde ise sürdürülebilirlik ve dijitalleşme, planlama süreçlerinin temel eksenini oluşturmaktadır. Bununla birlikte üye ülkeler Türkiye'ye kıyasla stratejik plan, performans programı, faaliyet raporlarında genel olarak esnek, bölgesel ve proje bazlı bir görünüm sergilemektedir. Ayrıca genel olarak planlama uygulamalarında yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır. Türkiye, yasal zorunluluklar çerçevesinde belirli aralıklarla planlama ve raporlama süreçlerini sıkı bir şekilde uygulamaktadır. Ancak sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm, dijitalleşme gibi unsurların mevcut planlama süreçlerinde daha fazla vurgulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of planning has been prominent in the context of public administration for the last hundred years and this importance has become even more evident in recent years. This process, the foundations of which were laid with development plans in the early 20th century, expanded with tools such as medium-term expenditure systems, strategic planning, performance programs and activity reports under the influence of the performance-based budgeting approach in the 1990s. Industrial plans were put into effect in Turkey in the 1930s and development plans have taken their place among the basic policy tools of the public sector since the 1960s. With the Public Financial Management and Control Law No. 5018, which entered into force in the early 2000s, the scope of planning tools was expanded and new planning mechanisms were integrated into public administration. A similar trend is observed in the world; the concept of planning is gradually gaining a strategic dimension. In this direction, while European Union member countries structure their development plans within the framework of EU financial regulations and funds, it is seen that other planning tools are more flexible and activity-oriented compared to Turkey. In general, sustainability and digitalization constitute the main axis of planning processes in OECD member countries. However, compared to Turkey, member countries generally exhibit a flexible, regional and project-based view in their strategic plans, performance programs and activity reports. In addition, there is generally no legal obligation in planning practices. Turkey strictly implements planning and reporting processes at certain intervals within the framework of legal obligations. However, elements such as sustainability, green transformation and digitalization need to be emphasized more in the current planning processes.