Türkiye ekonomisinin gelişmesinde lojistiğin rolü
Role of logistics at the development of Turkey's economy
- Tez No: 204302
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETYazar : Gülben CenkerÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : ktisatBilim Dalı : Uluslararası ktisat ve ktisadi GelişmeTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı :Mezuniyet Tarihi : â¦. /â¦. / 2006Tez Danışman(lar)ı : Prf.Dr.Yalçın AcarTÜRK YE EKONOM S N N GEL ŞMES NDE LOJ ST Ğ N ROLÜRekabetin küreselleşmesi ve iletişim sektöründe yaşanan gelişmelerşirketleri ulusal olmaktan çıkarmış uluslararası boyuta taşımıştır.Uluslararasıpiyasalarda pazar payını koruyabilmek ve arttırabilmek icin;düşük maliyetle girditemini,üretilen malın uluslararası piyasalara rekabet edebilir fiyatlarla,zamanındaarzını gerekli kılmaktadır.Böyle bir ortamda rekabetçi olabilmek için lojistikkullanılabilecek en önemli araçtır.Lojistiği kısaca ?doğru ürünün,doğruyerde,doğru zamanda ve rekabetçi fiyatla olması?şeklindetanımlayabiliriz.Ekonomilerde lojistik sektörünün gelişmesi ekonomik gelişmelerleparalellik arz eden bir yapıdadır.Ekonomiler büyüdükçe lojistik hizmet ihtiyacı daartmakta ve buna ilişkin büyüme gercekleşmektedir.Türkiye'de lojistik sektörünün gelişimi de bu yönde bir eğilimgöstermiştir.1980 sonrasında,hızlı ekonomik büyüme ve dışa dönük büyümestratejisi ile birlikte ihrac ve ithal malların nakliyesinin yoğunlaşması, lojistikhizmetlerin ortaya çıkmasını ve gelişmesini zorunlu kılmıştır.Yerli firmalarhizmetleri ceşitlendirmeye başlarken,yabancı firmalar da satınalmalar,birleşmeler veya doğrudan sermaye yatırımları olarak sektöre girmeyebaşlamıştır.Oluşan rekabet ortamında ,yazılım sektörü gibi yan sektörlerde delojistik ihtiyaçlara cevap verebilecek cözümler üretilmeye başlanmıştır.Türkiyelojistik pazarı devamlı ve hızlı bir şekilde büyümektedir.Türkiye bulunduğucoğrafi konum itibariyle ve ekonomisinin hacmi nedeniyle yakın bölgesine lojistikhizmet verebilecek tek ülke olma konumundadır.Bu stratejik avantajın yerindekullanılarak lojistik faaliyetleri sadece yapmış olduğu ticarette kullanılacak birişlem olarak değerlendirmenin yanında; gelir getirici bir faaliyet alanı olarakdeğerlendirilmesi Türkiye acısından çok önemlidir.Sektördeki gelişmeler lojistikfirmaları aynı sektörde veya tedarik zincirinin bir parçasını yönettiği üreticifirmaları izlemeye yöneltmektedir.Bu yönlendirme özellikle bilgi paylaşımı,teknoloji ve sermaye ilişkisi etrafında dönmektedir.Bu işbirliklerinden doğanavantajların yanında altyapı eksikliklerinin giderilmesi ve firmaların uluslararasırekabet şartlarını uygulaması durumunda Türkiye; Avrupa ve gelişen pazarlarınen önemli lojistik üslerinden biri olacaktır.Key Words
Özet (Çeviri)
SUMMARYWriter : Gülben CenkerUniversity : Uludag UniversityMain Section : EconomicsSection : International Economics and Economical DevelopmentsThesis Type : Master DegreeNumber of Page :Date of Graduation : â¦. /â¦. / 2006Thesis Supervisor(s) : Prf.Dr.Yalçın AcarTHE ROLE OF LOGISTICS AT THE DEVELOPMENT OF TURKEYS?ECONOMYThe companies are ,henceforth, not being national but with the globalization ofcompetition and developments at communication sector they are now beinginternational.In order to save and increase the market share at internationalmarkets; purchasing the raw materials with minimum cost and supplying theproducts with the competitive prices in international markets at right times arenecessary.In this situation,for being a competitive;?Logistics? is the most importantimplementation.We can define ?Logistics? briefly as- making the right product withright prices at right place and the right time-In economics,the development oflogistics sector,structurally, is parallel with the economical developments.By thegrowth of economies;the logistics service necessities also increase and thereuponthe growth is realized.In Turkey;the developments of logistics sector also display a tendency in thatway.After 1980s;increasing the transportation of exporting and importing productswith the fast economical growth and extravert growth strategy make the logisticsservices to reveal and necessary to develope.Despite domestic companies begin todiversify the services, foreign companies begin to participate in the sector withpurchasing,alliances and directly capital investments.In the competitionenvironment,the solutions for logistics necessities are began to be produced bysubsectors like software sector.Turkish logistics sector is continuosly and fastlygrowing.Due to the geographical position of Turkey and the volume of its? economy,it is the only country which can give logistics services to it?s nearest region.By usingthis strategy at the right time;besides evaluating the logistics facilities astransaction just for its own trade,evaluation of this facility for income yielding isvery important for Turkish side.The developments in the sector direct logisticscompanies to follow the manufacturing companies in the same sector or managedby the part of supply chain.This channel,especially, revolve around the informationsharing,technology and capital relation.Besides the advandages emerged from thiscooperations,removing the defficiencies and applying the international competitionconditions by firms will make Turkey to be the most important logistics base inEurope and developing markets.Key Words