Ekonomik kolluk faaliyetleri ve yargısal denetimi
Economical law enforcement authority's functions and judicial supervision
- Tez No: 204331
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU HUKUKUEKONOM K KOLLUK FAAL YETER VE YARGISAL DENET MÖZETDevlet varlığını sürdürebilmek için kamu düzenini sağlamakla yükümlüdür.Kamu düzeninin önemli bir unsuru olan ve bozulduğunda diğer kamu düzeniunsurlarını da etkileyecek olan ekonomik kamu düzeni korunduğu sürece tam olarakkamu düzeni sağlanabilecektir. Bu sebeple ekonomik kolluk faaliyetleri ülkedekiekonomik kamu düzeninin sağlanması açısından büyük bir önem arz etmektedir.Ülkemizde de 1982 Anayasası 5. maddesinde belirtildiği üzere devletin temelamaç ve görevlerinden biriside ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmak, insanınmaddi ve manevi varlığını geliştirmesi için gereken şartları hazırlamaktır. Devletinbu amaçlarını gerçekleştirebilmek için zaman zaman ekonomiye müdahalelerdebulunması gerekmektedir. Bu müdahaleleri ise devlet ekonomik kolluk makamlarınınfaaliyetleri vasıtasıyla gerçekleştirebilecektir.Ekonomik kolluk faaliyetlerinin bu kadar önemli bir göreve sahip olması bufaaliyetlerin denetimini de önemli hale getirmiştir. Ekonomik kolluk makamlarınınve bu makamların faaliyetlerinin en adil, tarafsız ve bağımsız şekilde denetlenmesiise yargısal denetimle söz konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU HUKUKUEconomical Law Enforcement Authority?s Actions and SupervisionABSTRACTTo secure its entity state must preserve public order. Public order can beobtained only economical public order which is an important component of publicorder is obtained. For this reason, law enforcement authority?s actions have a greatfunction to provide economical public order.As it arranged in the 1982 constitution of our country at article 5, thefundamental aims and duties of the state to strive for the removal of political, socialand economic obstacles and to provide the conditions required for the developmentof the individual?s material and spiritual existence. To access that aim some timesstate must interfere to economy. State can interfere to economy with the assistance ofeconomical law enforcement authority?s actions.Because of the importance of the economical law enforcement authority?sactions supervision of this action become much important. The judicial, equal andindependent supervision of economical law enforcement authority?s actions can bepossible only if this authority?s actions supervised by the judicial power.