Kamusal hesap verebilirlik ve medya
Public sector accountability and media
- Tez No: 204353
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET NOHUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplumların değişen yapılarına paralel olarak, Kamu Yönetimi açısından yeniyönetim şekilleri geliştirilmekte ve bunlar kamu sektörünün verimliliğini arttırmayıhedeflemektedir. Özellikle 1980'lerden sonra Neo-Liberal görüşün etkisiyle, kamuyönetimi bir yeniden yapılanma içerisine girmiştir.Bu yeniden yapılanma hareketlerinin birçok önemli sonucu olmakla birlikte,temelde bireyin toplum içerisindeki rolünün değişmesiyle, hesap soran devletanlayışından, hesap veren devlet anlayışına doğru bir yönelme olduğu görülmektedir.Hesap verebilirlik anlayışı, böylesi bir yönelmenin sonucu olarak ortaya çıkan? yi Yönetişim? modelinin en temel ilkelerinden birisidir. Kamusal yetkilerin yanlışkullanımının ve suiistimalinin kontrol altına alınmasını ve performansın artırılmasınısağlamayı amaçlayan hesap verebilirlik, kamusal yetkilerin oldukça kapsamlı olduğugünümüzde giderek daha önemli bir zorunluluk haline gelmektedir.Bu çalışmada; demokratik kontrolün sağlanmasında önemli bir rolü olan`Kamusal Hesap Verebilirlik' konsepti ele alınarak, yine bu bağlamda ?Dördüncü Güç?olarak adeta yönetim erklerinden biri olan medyanın, kamusal yönetimlerin hesapverebilir olması üzerindeki etkileri ele alınacaktır.Tezi Hazırlayan : Kadir AKYÜZTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUTez Kabul Tarih ve No: 11/10/2006-2006/18Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Muharrem ESYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU
Özet (Çeviri)
In accordance with the change in the structures of the societies, new managementmodels have been developed which aimed at enhancing the efficency of the public sector.Especially after 1980?s, due to the effect of the Neo-Liberal approach, there have beencomprehensive restructuring attemps in the public sector.These attemps have lots of important results. But the most important one of themis the change in the `role of the individual? among the society. As a result; now, a newapproach is on the rise that, the state is accountable to its citizens unlike it was in thepast.The consept of `accountability? is the main principal of the `Good Governance?model which is the output of a such approach. Accountability, which aims at controllingthe misconducts of the Public Officials and enhancing the performance, increasingly getsmore importance while the public sector gets more complex.In this study; we will exercise the `Public Sector Accountability? concept whichhas a crucial role on the democratic control and the effects of the Mass Media -whichfunctions as if `The Fourth Power? of the state- on the public sector accountability.Tezi Hazırlayan : Kadir AKYÜZTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUTez Kabul Tarih ve No: 11/10/2006-2006/18Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Muharrem ESYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU