İlköğretim II. kademe resim-iş (sanat) eğitimi derslerinde sınama, ölçümleme ve değerlendirme yöntemlerinin kullanımı
Using the methods of testing, assessment and evaluation in art education lessons of second degree of primary education
  1. Tez No: 204415
  2. Yazar: CANAN ÖZEN MERMER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. GONCA ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZETGÜZEL SANATLAR EĞ T M ANAB L M DALIRES M- Ş EĞ T M B L M DALILKÖĞRET M II. KADEME RES M - Ş (SANAT) EĞ T M DERSLER NDESINAMA, ÖLÇÜMLEME VE DEĞERLEND RME YÖNTEMLER N NKULLANIMICanan ÖZEN MERMER(Yüksek Lisans Tezi)Bu araştırma, ilköğretim okulları II. Kademe resim-iş derslerinde kullanılandeğerlendirme yöntemlerini belirlemek için yapılmıştır.Bu araştırmada araştırma yöntemleri kullanılmış, kaynak tarama yapılmış veanket tekniği uygulanmıştır. Daha sonra sonuçlar çözümleme yolu ile yorumlanmıştır.Araştırmada problem durumunu belirlenmesi için, eğitim, sanat eğitimi, ölçme vedeğerlendirme kavramları ve yöntemleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı kaynaklartaranmıştır.Araştırma ilköğretim okulları II. kademe düzeyinde sınırlı tutulmuş ve ilköğretimokullarında görev yapan resim-iş eğitimi öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirmeyinasıl yaptıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Bursa ilinde çalışan 75 resim-iş eğitimiöğretmenine, 45 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda,resim-iş eğitimi öğretmenlerinin değerlendirmelerini ürüne dayalı yaptıkları veöğrencilerin tutumları ve ilgileri ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Anket verileriile geleneksel sanat testleri, anket ve envater gibi ölçümleme araçlarının sanat eğitimideğerlendirmesinde kullanım oranlarının düşük olduğu belirlenmiştir.Öğretmenler arasında ölçümleme ve değerlendirme yöntemlerinin kullanımındaanlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir. Sonuç olarak sanat eğitimideğerlendirmesinde, sanat eğitimi öğretmenleri tarafından farklı sanat eğitimiölçümleme strajelerinin uygulanmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerindeğerlendirmede farklı yöntemleri uygulamama sebeplerinin sanat eğitimindekigelişmeleri takip etmemeleri, kaynak yetersizliği, resim-iş programın yapısı, derssaatinin yetersizliği ve sınıfların kalabalık oluşu ile açıklanabilir. Sanat eğitimdekibazı problemlerin sanat eğitimi ve değerlendirme yöntemleri hakkında öğretmenlereyönelik hizmet içi eğitim ile çözülebileceği önerilemektedir. Sanat eğitimi sanat tarihi,sanat eleştirisi, estetik ve sanat uygulmasından oluşan disiplin temmelli sanat eğitimiyöntemi ve performans ölçümleme strajelerine yönelik inşaa edilirse, sanat eğitimideğerlendirmesi daha iyi bir yöntemle yapılabilecektir.Danışmanı : Yard. Doç. Gonca ER M Sayfa sayısı : 164
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDEPARTMANT OF FINE ARTS EDUCATIONDICIPLINE OF DRAWING-WORK SHOP EDUCATIONUSING THE METHODS OF TESTING, ASSESSMENT AND EVALUATION INART EDUCATIONLESSONS OF SECOND DEGREE OF PRIMARY EDUCATIONCanan ÖZEN MERMER(Master Thesis)This research was made to define the methods of evaluation which is used in arteducation for second of primary education.At this research research methods were used, resource search was made andtechniques of questionnaire were used. Afterwards results was compared in ananalysis way.At this research, resources which contain information to the terms of education,art education, assessment and evaluation technque was examined to determinate thetype of the problem condition.At this research which is restricted only for second degree of elementary schooland it is tried to find how the art teachers who work in primary- secondary schoolsdefine the measurement and evaluation. The questionnaire existing with 45 questionswas applied to 75 art teacher who works in city of Bursa. The questionnaire resultshows that art teachers? assessment and evaluation is related with the evaluation ofproduct and it is not related with the students? attitudes and interests. The results alsoshows that types of assessment tools like traditional art tests, questionnaire andinventory are used in low percentage in art education evaluation.There is no significant difference between the art teacher assessment andevaluation techniques. As a result it was determined in art education evaluation thatdifferent art education assessment strategies are not used by art teachers. The reasonsof no different methods are used by art teachers is explained by art teachers don?tfollow the developments in art education, insufficient resources, art teaching programconstruction, lack of lessons hours and crowded classes. It is suggested that someproblems in art education can be solved by inservice teacher trainnig for arteducation and assessment methods. If art education applies with discipline-based arteducation methods which composed art history, art criticism, aesthetic and artproduction and which constructed performance assessment strategies, art educationevaluation can be done in a better way.Adviser : Assistant of Prof. Gonca ER M Page : 164